Nasze projekty

Jasna Góra gotowa na czwartkowe spotkanie

28 lipca, pod przewodnictwem papieża Franciszka odbędą się główne narodowe uroczystości dziękczynienie za Chrzest Polski. Centralnym ich punktem będzie Msza św., która rozpocznie się o godz. 10.30 na jasnogórskim Szczycie

Reklama

– Ta Eucharystia w duchowej stolicy naszej Ojczyzny, posiada głęboki sens historyczny, zbawczy i zarazem symboliczny, będąc zwieńczeniem obchodów Jubileuszu Chrztu Polski – podkreślają paulini.

– Po odnowieniu przyrzeczeń chrzcielnych w Gnieźnie i Poznaniu przychodzi czas na narodowe dziękczynienie za łaskę 1050-lecia chrztu na Jasnej Górze – napisali paulini we wstępie do specjalnego mszalika przygotowanego na papieską pielgrzymkę w Częstochowie. – Msza św. pod przewodnictwem Papieża Franciszka w duchowej stolicy naszej Ojczyzny, posiada głęboki sens historyczny, zbawczy i zarazem symboliczny, będąc zwieńczeniem obchodów Jubileuszu Chrztu Polski. Będzie również swoistą klamrą, spinającą tegoroczne obchody z uroczystościami Millenijnymi z 1966 roku, kiedy to władze PRL nie zezwoliły papieżowi Pawłowi VI na przyjazd do Polski – czytamy dalej w książeczce, która trafi do pielgrzymów i pomóc ma lepiej przeżyć liturgię.

Reklama

Paulini podkreślają, że „miejscem narodowego dziękczynienia za łaskę chrztu jest duchowa stolica Polski a drogi narodu polskiego łączą się nierozerwalnie z Maryją i biegną przez Jasną Górę”. – Ujmująco wyraził to Jan Paweł II podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 r. w słowach, że mamy w Ojczyźnie naszej święty nawyk i że przyzwyczaili się Polacy wszystkie niezliczone sprawy swojego życia, różne jego momenty ważne, rozstrzygające, chwile odpowiedzialne wiązać z tym miejscem, z tym sanktuarium. Przyzwyczaili się ze wszystkim przychodzić na Jasną Górę, aby mówić o wszystkim swojej Matce – przypomnieli zakonnicy. Mnisi zauważają, że to „osobliwy klucz do rozumienia procesu dziejowego, który dokonuje się w duszach Polaków, obecność w nim Maryi, Matki Jezusa i Matki Narodu Polskiego a świadczy o tym, odniesienie do hymnu: „Bogurodzica Dziewica, Bogiem sławiena Maryja!”.

Reklama

Paulini podkreślają, że „tyle przeżyć i duchowych odniesień budzi w nas cudowna obronna twierdzy jasnogórskiej i śluby króla Jana Kazimierza z 1656 r., w których Matka Jezusa została nazwana uroczyście Królową Korony Polskiej”. Podkreślają, że w chwilach zwycięstw, ale i w czasie niewoli i wojen, Królowa Polski na Jasnej Górze była „ostoją”, dawała nadzieję i przypomniała o potrzebie walki o wolność”. Tak było na progu ciemnej nocy komunizmu, kiedy miało miejsce oddanie Polski Niepokalanemu Sercu Maryi 8 września 1946 r. przez kard. Augusta Hlonda, tak było w 1956 r. kiedy złożone zostały Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego w 300. rocznicę ślubów lwowskich. Od 1957 r. rozpoczęła się Wielka Nowenna przed Tysiącleciem Chrztu Polski, aby w roku polskiego Millenium, 3 maja 1966 r., na Jasnej Górze w obecności olbrzymiej rzeszy pielgrzymów został wypowiedziany ustami Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, Akt Oddania Maryi w macierzyńską niewolę miłości za wolność Kościoła w Polsce i świecie współczesnym.

Zakonnicy przypominają, że również w 1050. rocznicę chrztu, 3 maja w tym roku, podobnie jak w 1966 r., polscy biskupi na Jasnej Górze, aktem zawierzenia oddali w niewolę miłości Matce Bożej cały Naród, aby każdy ochrzczony wspomagany łaską więzi z Maryją, mógł wypełnić przyrzeczenia chrztu.

Reklama

Obchody Millenium w 1966 r. były wielkim dziękczynieniem Panu Bogu, „Ojcu narodów za dzieje chrześcijańskie Polaków”. – W 1050. rocznicę Chrztu, przybywamy na Jasną Górę, aby w jedności ducha pod przewodnictwem Ojca św. Franciszka, wyznać naszą wiarę i wdzięcznym sercem wyśpiewać uroczyste „Te Deum Narodu Polskiego” a w dłoniach naszej Królowej pragniemy ubezpieczyć całą naszą chrześcijańską, osobistą i narodową przyszłość – czytamy w tekście wprowadzenia do Mszy św. pod przewodnictwem papieża.

Paulini zauważają, że Jasna Góra przed 25 laty, w 1991 roku, gościła młodych w ramach VI Światowych Dni Młodzieży. Przybyli oni z Janem Pawłem II, aby oddać swoje życie Matce Pana. Dlatego też na drodze papieskiej pielgrzymki na ŚDM w Krakowie, znalazło się Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła, aby na zawierzyć nowe pokolenia młodych i prosić o dar pokoju dla świata.


it / Jasna Góra

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite