Nasze projekty

Dziś w TVP pierwsza fabularna biografia Franciszka

"Franciszek" – pierwszy biograficzny film fabularny o obecnym papieżu zostanie dziś pokazany Programie 1 TVP. Początek o 20.35. Obraz powstał na podstawie książki argentyńskiej dziennikarki Elisabetty Piqué pt. "Papież Franciszek – życie i rewolucja"

Reklama

Dziś o 23.00 na krakowskim Rynku odbędzie się specjalny pokaz filmy dla uczestników Światowych Dni Młodzieży.

Podczas ubiegłorocznego pokazu prasowego w Warszawie, Piqué, korespondentka największej argentyńskiej gazety „La Nacion powiedziała, że „ten papież dokonuje reformy Kurii Rzymskiej ale najbardziej zależy mu na przemianie ludzkich serc”.

Reklama
Reklama

Dzieło wyreżyserował Beda Docampo Feijóo, autor takich obrazów jak „Mąż idealny”. „Ostatni pociąg” i „Miłości Kafki”.

Reklama
Reklama

Film stara się pokazać, w jaki sposób nastolatek, który pewnego wiosennego dnia odkrył swoje powołanie, został papieżem Franciszkiem. Podczas konklawe w 2005 roku młoda, hiszpańska dziennikarka Ana (Silvia Abascal) poznaje arcybiskupa Buenos Aires, jezuitę, Jorge Mario Bergoglio (Dario Grandinetti). Od tej chwili śledzi jego losy, długą, trudną, często poruszającą do głębi drogę.

Relacje Ojca Jorge i dziennikarki przesycone są tym samym ciepłem, pogodą ducha i mądrością, którą przyszły Papież będzie zadziwiał wiernych.

Reklama

W filmie patrzymy na Ojca Jorge, jak zawsze chciał być nazywany, właśnie oczami Any (która, jak przyznała Pique, jest jej ekranową alter ego). Przyglądamy się jego zmaganiom z nadużyciami dyktatury, jego pracy w slumsach, walce z prostytucją, niewolnictwem, handlem narkotykami i korupcją we wszystkich wymiarach.

Historia kończy się konklawe w 2013 roku, kiedy ten jezuita z końca świata, syn włoskich imigrantów, jako papież wybiera imię świętego Franciszka, o którym w dzieciństwie opowiadała mu babcia. Wybór ten jest prostą konsekwencją życia o. Bergoglio, który pomoc potrzebującym uważał zawsze za najważniejszy cel i główne przesłanie swojej pracy duszpasterskiej.

„Franciszek” to koprodukcja argentyńsko–hiszpańska. Film nakręcono w Buenos Aires, Rzymie i Madrycie.

Film miał swoją światową premierę w Argentynie 10 września ub. roku. Na polskie ekrany wszedł dwa miesiące później. Dystrybutorem obrazu w naszym kraju był FI LEMON FILM.

„Ten film wyjaśnia 'o co chodzi' Franciszkowi i dlaczego chce być tak blisko biednych i wykluczonych – zwraca uwagę Piotr Dziubak, szef firmy dystrybuującej dzieło. – Franciszek był zawsze blisko każdego człowieka, bez względu na poglądy, wyznanie, religijność” – dodaje w rozmowie z KAI.

Jednym z patronów medialnych filmu jest Katolicka Agencja Informacyjna.


tk / Warszawa

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite