Nasze projekty

Drugi dzień wizyty Franciszka. Zapowiedź

Przedpołudnie będzie poświęcone wizycie Franciszka na Jasnej Górze, duchowej stolicy Polski. W drodze do Częstochowy papież zatrzyma się w klasztorze sióstr prezentek. Wieczorem zaplanowano na Błoniach pierwsze spotkanie papieża z uczestnikami ŚDM

Reklama

Około godz. 7.40 papież wyjedzie z Domu Arcybiskupów Krakowskich i wyruszy na lotnisko w Balicach. Po drodze zatrzyma się przy staromiejskim kościele św. Jana Chrzciciela i Jana Apostoła, który jest częścią kompleksu klasztornego sióstr prezentek. Spotka się w nim z siostrami oraz uczniami i uczennicami pobliskich, prowadzonych przez zakonnice, szkół.

Papież pojawi się u sióstr prezentek przed godz. 8.00. Zostanie powitany przez przełożoną generalną Zgromadzenia Panien Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny m. Olgę Maślankę. Śpiewem przywita go również chór szkolny prowadzony przez siostry.

Reklama
Reklama

W świątyni papież Franciszek spotka się z siostrami prezentkami oraz uczniami i uczennicami pobliskiego gimnazjum i liceum. Wizyta będzie miała charakter prywatny, nie przewidziane są w tym miejscu żadne przemówienia. Będzie to okazja do wspólnej modlitwy przed wizerunkiem Matki Bożej od Wykupu Niewolników oraz przy relikwiach założycielki zgromadzenia, bł. Zofii Czeskiej.

Reklama
Reklama

Kilkunastominutowe spotkanie z siostrami zostało wpisane do programu papieskiej wizyty w Polsce na specjalne życzenie Ojca Świętego i związane jest z posługą prezentek w papieskim magazynie.

Przybycie Ojca Świętego do jasnogórskiego klasztoru zaplanowano na godz. 9.45. Pierwsza część jasnogórskiej wizyty Franciszka upłynie na jego osobistej modlitwie przed wizerunkiem Czarnej Madonny w Kaplicy Cudownego Obrazu. W modlitwie Franciszkowi będą towarzyszyli gospodarze miejsca, ojcowie paulini.

Reklama

Wcześniej jednak papież będzie chciał, przejeżdżając odkrytym samochodem, pozdrowić na Błoniach Jasnogórskich wiernych z sektorów najbardziej oddalonych od ołtarza.

O godz. 10.30 rozpocznie się Msza święta z udziałem bardzo licznej rzeszy wiernych z całej Polski. Intencją uroczystej Eucharystii będzie uczczenie 1050. rocznicy chrztu Polski. Podczas Mszy św. Franciszek wygłosi homilię. Przybędzie prezydent, rząd, parlamentarzyści, Episkopat. Przed zakończeniem Eucharystii z podziękowaniem za udział w uroczystości zwróci się do Ojca Świętego prymas Polski, abp Wojciech Polak.

Wśród spodziewanych darów papieża Franciszka dla Matki Bożej Jasnogórskiej wymieniana jest papieska róża. Jest to najwyższe rangą odznaczenie następcy św. Piotra dla maryjnego sanktuarium. Złota Róża jest znakiem pobożności i nabożeństwa, to prastary gest, zastrzeżony dla papieża, który nigdy nie wyszedł z użycia.

Po zakończeniu uroczystości na Jasnej Górze papież Franciszek powróci do Krakowa. O godz. 17.30 tego dnia zaplanowano na Błoniach pierwsze spotkanie papieża z młodymi z całego globu, zgromadzonymi w Krakowie na Światowych Dniach Młodzieży. Przejedzie tam tramwajem, który wyruszy spod Domu Arcybiskupów. Papieżowi towarzyszyć będzie grupa niepełnosprawnej młodzieży.

O godz. 19.15 spodziewany jest przyjazd Franciszka do rezydencji arcybiskupów krakowskich, a po kolacji – pojawienie się w oknie papieskim.


mip, tk / Warszawa

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite