Nasze projekty

Bp Muskus: nawet 3 mln pielgrzymów w Brzegach!

Jeśli Błonia mieściły na spotkaniach z Janem Pawłem II podczas papieskich pielgrzymek ponad milion osób, to łatwo obliczyć, że trzykrotnie większe Brzegi musiały pomieścić od 2,5 do 3 mln, a były również wypełnione... po brzegi – poinformował na konferencji podsumowującej ŚDM bp Damian Muskus, koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM

Reklama

W Mszy inauguracyjnej Światowych Dni Młodzieży na krakowskich Błoniach uczestniczyło 200 tys. pielgrzymów. Na powitaniu papieża Franciszka (tamże) obecnych było 400 tys. osób.

Piątkowa Droga Krzyżowa, również na Błoniach, zgromadziła 800 tys. pielgrzymów, z kolei nocne czuwanie na podkrakowskich Brzegach – 1,6 mln młodych.

Reklama
Reklama

Sprzeczne dane podawano natomiast co do kończącej Światowe Dni Młodzieży niedzielnej Mszy św. Posłania na Brzegach koło Wieliczki. – Przed rozpoczęciem uroczystości, na pół godziny przed przyjazdem Ojca Świętego, szacowaliśmy patrząc na wypełnione sektory, że jest to około 2,5 mln osób, podczas gdy mieliśmy świadomość, że pielgrzymi wciąż wchodzą na teren Campus Misericordie wszystkimi tzw. rękawami wpustowymi od strony Krakowa i Wieliczki – wyjaśniał bp Muskus.

Reklama
Reklama

„Zatem pod koniec uroczystości, ze względu na wyostrzone procedury bezpieczeństwa ze strony służb i dość powolne wprowadzanie w strefę „0”, mogło być nawet 3 mln uczestników. Jeśli zakładamy, że Błonia mieściły na spotkaniach z Janem Pawłem II podczas papieskich pielgrzymek ponad milion osób – podawano nawet 1,5 mln – to łatwo obliczyć, że trzykrotnie większe Brzegi musiały pomieścić od 2,5 do 3 mln, skoro Brzegi były również wypełnione… po brzegi” – dodał koordynator generalny KO ŚDM.

Jak poinformował bp Muskus, prace związane z rozbiórką instalacji w poszczególnych miejscach wydarzeń centralnych ŚDM, w tym na Błoniach i w Brzegach, rozpoczęły się jeszcze w niedzielę i są kontynuowane w poniedziałek. Tereny w Brzegach mają zostać przygotowanie do zaplanowanych tam wcześniej inwestycji do 8 sierpnia. – Na Błoniach te prace już trwają. Mam nadzieję, że również w dość szybkim tempie Błonia zostaną przywrócone do pierwotnego stanu – wyjaśnił.

Reklama

Owoce ŚDM będziemy zbierali za kilka lat

Żadne drzewo nie przynosi owoców z dnia na dzień. Owoce Światowych Dni Młodzieży będziemy zbierali za kilka miesięcy lub kilka lat – mówił podczas konferencji podsumowującej bp Damian Muskus.

„Gościliśmy w tych dniach w Krakowie szczególny rodzaj młodych ludzi, którzy otworzyli swoje serca na to, co do nich mówił Ojciec Święty Franciszek” – zaznaczył bp Muskus.

„Żadne drzewo nie przynosi owoców z dnia na dzień. Owoce Światowych Dni Młodzieży będziemy zbierali za kilka miesięcy lub kilka lat” – powiedział koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016.

Podziękował wszystkim zaangażowanym za współpracę w przygotowanie i realizację Światowych Dni Młodzieży: władzom rządowym i samorządowym, mieszkańcom Krakowa i Małopolski, gdzie funkcjonowały strefy zakwaterowania pielgrzymów, wreszcie parafialnym komitetom organizacyjnym oraz służbom odpowiedzialnym za zabezpieczenie wydarzenia.

Bp Muskus podziękował też na zakończenie dziennikarzom za obszerne relacjonowanie wydarzeń centralnych podczas Światowych Dni Młodzieży. – Wasza praca przyczyniła się do naprawdę wspaniałego odbioru tego wydarzenia – dodał koordynator generalny KO ŚDM.


KAI / lk

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite