Nasze projekty

Popfiction S01E08: Upadek cywilizacji. Zachód bez chrześcijaństwa ulega rozkładowi

Dlaczego warto sięgnąć po książkę, która liczy sobie ponad 560 stron, z czego mniej więcej trzy zawierają pozytywne treści? Może dlatego, że diagnoza musi obnażać prawdę, a bez niej leczenie nie byłoby możliwe

Reklama

Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej – taki tytuł nosi najnowsza książka profesora Wojciecha Roszkowskiego. Główną jej tezą jest to, że cywilizacja zachodnia upada, ponieważ wypiera się z niej chrześcijaństwo, a w powstałą przestrzeń wchodzą ideologie prowadzące do rozkładu człowieczeństwa.

Zgniły krajobraz

„Roztrzaskane lustro” Wojciecha Roszkowskiego to szczegółowy opis wszystkiego, co pożera cywilizację zachodnią, która zdecydowała się odciąć o swoich chrześcijańskich korzeni. Z obszerną lekturą warto zmierzyć się z dwóch powodów. Pierwszy to uświadomienie sobie, jakie zmiany zachodzą w społeczeństwach odrzucających Boga i stawiających w Jego miejsce wszechwładnego człowieka. Nie musimy sobie tego wyobrażać. Wystarczy przeanalizować rzeczywistość Belgii, Francji, Hiszpanii czy innych krajów, które na przestrzeni dwóch ostatnich tysiącleci wyrosły z tego samego pnia kulturowego.  

Drugi to postawienie sobie fundamentalnych pytań, do których zmusza lektura książki profesora Roszkowskiego. Kim jestem? W co wierzę? Jaki fundament wartości położyłem pod swoje życie? Gdzie jest zaczepiona moja nadzieja? Co jest dobre, a co złe?

Reklama

Wszystkiego najlepszego z okazji…aborcji

Przez treść „Roztrzaskanego lustra” przebijają się emocje autora, któremu ewidentnie leżą na sercu losy naszej cywilizacji i szukanie szansy na odwrócenie postępującej destrukcji w wymiarze wyższych wartości. Niezmiennie, w każdym odcinku Popfiction poszukujemy konstruktywnych konkretów, dlatego bolesna diagnoza i lektura jest zaledwie punktem wyjścia. Do czego?

 

Reklama

Właściwie do wszystkich wątków, które poruszaliśmy w pierwszym sezonie naszego podcastu. Obnażanie absurdów poprawności politycznej, wytykanie popularnym netfliksowym produkcjom seksualizacji i demoralizacji przekazu (bukiet kwiatów z napisem „Wszystkiego Najlepszego z okazji aborcji”? – zob. odcinek „Sex Education”), korzystanie z tzw. soft power, czyli miękkiej siły przekazu popkulturowego przy odkłamywaniu naszej historii.

Hollywood milczy

Niełatwo znaleźć filmy i seriale, które portretowałyby zjawiska opisywane w książce „Roztrzaskane lustro”. W tym odcinku dyskutujemy o filmie „Equilibrium”, który pokazuje losy społeczeństwa farmakologicznie pozbawionego możliwości odczuwania emocji i uczuć.

 

Posłuchaj w najnowszym „Popfiction”

Słuchaj na Spotify:

Reklama

Słuchaj na YouTube:

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę