Nasze projekty
Reklama

Papież Franciszek od A do Z

Przygotowaliśmy zbiór najważniejszych artykułów o pontyfikacie Papieża Franciszka. Przypomnijcie sobie, czym poruszał nas przez ostatnie 9 miesięcy.


Beata Zajączkowska

Franciszek z krańca świata

 

Reklama

Data publikacji: 14.03.2013r.

  

Nade wszystko pierwszy, który pokornie skłonił głowę przed tysiącami ludzi na Placu św. Piotra i milionami przed telewizorami i poprosił z głębi serca: „Zanim biskup pobłogosławi lud, proszę, byście wy pomodlili się za mnie i mi pobłogosławili”. Tego Watykan jeszcze nie widział!

Reklama

  


Papież Franciszek od A do Z


Kwiatki Papieża Franciszka

Reklama

 

Data publikacji: 16.03.2013r.

  

Od pierwszych chwil pontyfikatu Papież Franciszek zadziwia nas i wzrusza swoimi gestami i słowami! Użytkownicy Stacji7 opisują sytuacje i słowa Ojca Świętego, które ich poruszyły. 

  Ewa K. Czaczkowska

Nie wierzę!

 

Data publikacji: 15.03.2013r.

  

Nie wierzę, aby w świecie szybkich i wpływowych mediów, którykolwiek z kardynałów, mających coś na sumieniu przyjął wybór na papieża. Byłby samobójcą, narażającym autorytet całego Kościoła. Dlatego nie sądzę, aby prawdziwe były oskarżenia o to, że kard. Bergoglio był winny uwięzienia przez juntę wojskową, która rządziła Argentyną na przełomie lat 70. i 80., dwóch jezuitów.

  


Papież Franciszek od A do Z


Szymon Hołownia

Na barykady!

 

Data publikacji: 14.03.2013r.

  

To trzeci papież w moim życiu i wstyd się przyznać – pierwszy za którego chcę się modlić. Miałem wrażenie, że Jan Paweł II tej modlitwy nie potrzebował, to on modlił się za nas z intensywnością mistyka. Benedykt XVI był nauczycielem, dawał stabilizujące poczucie kierunku, mądre słowa.

  Beata Zajączkowska

Trzech papieży, jeden program

 

Data publikacji: 20.03.2013r.

  

Nie lękajcie się, nie obawiajcie, nie bójcie – te słowa zabrzmiały podczas trzech ostatnich inauguracji pontyfikatu. Powtarzali je Jan Paweł II, Benedykt XVI i Franciszek

  


Papież Franciszek od A do Z


Beata Zajączkowska

Lekcja wiary Franciszka

 

Data publikacji: 19.03.2013r.

  

Franciszek mówi językiem zrozumiałym dla każdego. A jego przesłanie przemawia nie mniej niż proste gesty, którymi podbija serca.

  Szymon Hołownia

A myśmy się spodziewali

 

Data publikacji: 19.03.2013r.

  

Czekaliśmy na „expose“ o Vatileaks, Bertone i gejach. Albo na show, coś ekstra z dziedziny zadziwiającej nas od kilku dni papieskiej spontaniczności.

  


Papież Franciszek od A do Z


Urszula Rzepczak

Przyszedł by służyć

 

Data publikacji: 29.04.2013r.

  

Rezygnując z apartamentu papieskiego w Pałacu Apostolskim, należnych głowie Kościoła przywilejów i wybierając prostą sutannę, papież Franciszek jako pierwszy wprowadza w życie to, o czym mówi w swoich homiliach i wystąpieniach na temat ubóstwa.

  Urszula Rzepczak

Obrona życia to już nie tabu

 

Data publikacji: 24.05.2013r.

  

Nie mogło być lepszego miejsca. Ruszyli sprzed Koloseum – symbolu Wiecznego Miasta i symbolu protestu przeciwko zabijaniu. Politycy, zgodni w tej kwestii, choć tak różni w innych, poszli razem, a z nimi przedstawiciele rozmaitych zawodów, skauci, świeccy, duchowni i całe rodziny. Dzień był piękny, słoneczny.

  


Papież Franciszek od A do Z


Beata Zajączkowska

Encyklika na cztery ręce

 

Data publikacji: 05.07.2013r.

  

Wyszła w rekordowo szybkim tempie i została napisana przez dwóch Papieży. Już to sprawia, że pierwsza encyklika sygnowana przez Franciszka budzi ogromne zainteresowanie. Nosi tytuł „Lumen Fidei", czyli „Światło wiary”

  Beata Zajączkowska

7 najpiękniejszych cytatów z Lumen fidei

 

Data publikacji: 18.07.2013r.

  

Pierwsza encyklika papieża Franciszka okazała się wakacyjnym bestsellerem we Włoszech, mimo że nie miała udanego debiutu. Tego samego dnia w Watykanie ogłoszono, że Papież zatwierdził cud za wstawiennictwem Jana Pawła II, co usuwało ostatnią przeszkodę ku kanonizacji. Tym samym, ta właśnie wiadomość dominowała w medialnym przekazie. A że na dodatek Franciszek i jego poprzednik Benedykt XVI, też tego samego właśnie dnia, po raz pierwszy wspólnie wzięli udział w publicznej uroczystości w Watykanie to… te newsy przyćmiły „Światło wiary”

  


Papież Franciszek od A do Z


Jacek Szymczak OP

Papież bez bagażu

 

Data publikacji: 23.07.2013r.

  

Hymnom, flagom i korpusowi dyplomatycznemu nie udało się nas zmylić. Papieski przylot do Rio to nie było powitanie głowy państwa watykańskiego, jak chciałby protokół, ale pokorna prośba apostoła, by przyjąć go w gościnę. Papież nie przyjechał by odnieść sukces.

  Beata Zajączkowska

Kiedy idę do Matki, czuję się mocniejszy

 

Data publikacji: 14.08.2013r.

  

Franciszek nie tylko zachęca do dawania świadectwa, ale sam dzieli się swym doświadczeniem wiary. Bez wielkich słów, w prostocie mówi o tym, co jest dla niego ważne.

  


Papież Franciszek od A do Z


Szymon Hołownia

"Papież niszczy polski Kościół

 

Data publikacji: 07.08.2013r.

  

Śledząc dziś nasze media można odnieść wrażenie, że papież Franciszek konsekwentnie niszczy polski Kościół. Robi to przy użyciu Ewangelii, głoszonej „saute” – bez kontekstu wielkich historycznych przemian (jak było za Jana Pawła II), czy budowania wielkiej teologii w kontekście „zwijania się” chrześcijańskiej Europy (jak było za Benedykta XVI).

  Beata Zajączkowska

Papież rekordzista

 

Data publikacji: 13.09.2013r.

  

Jan Paweł II zapraszał zawsze gości na poranne msze, które odprawiał w swej prywatnej kaplicy. Treść wygłaszanych wówczas kazań przepadła jednak bezpowrotnie. Franciszek jest pierwszym papieżem w historii, który pozwolił na nagrywanie i upublicznianie porannych rozważań. Jego improwizowane homilie biją rekordy popularności.

  


Papież Franciszek od A do Z


Szymon Hołownia

Królowej jordańskiej kłaniajmy (się)

 

Data publikacji: 12.09.2013r.

  

To zdjęcie „zrzuciłem” sobie na desktop komputera i przyglądam mu się od kilku dni. Papież Franciszek podczas oficjalnej wizyty w Watykanie jordańskiej pary królewskiej królowi uścisnął dłoń, a przed królową Ranią dodatkowo lekko się skłonił.

  


Papież Franciszek od A do Z


Beata Zajączkowska

Papież pisze, media manipulują

 

Data publikacji: 16.09.2013r.

  

„Nie posiadamy absolutnej prawdy” – tak media tytułowały doniesienie o bezprecedensowym liście Papieża do niewierzących, wypaczając go tym samym już w punkcie wyjścia. Wyjęte z kontekstu zdanie, w gruncie rzeczy wprowadzało w błąd czytelnika. Tak samo zresztą jak i sama bezprecedensowość napisania listu do gazety.

  ks. Piotr Studnicki

Fundamenty pod zmiany

 

Data publikacji: 03.10.2013r.

  

Franciszek podjął się nie lada wyzwania: zamierza dogłębnie zreformować Kurię Rzymską. Chce popchnąc ją na bardziej ewangeliczne tory.

  


Papież Franciszek od A do Z

 


Beata Zajączkowska

Papież i Noemi

 

Data publikacji: 12.11.2013r.

  

„Im bardziej śledzę Papieża tym mocniej uderza mnie ścisły związek jego czynów, gestów i słów. Genialność jego przekazu polega przede wszystkim na zdolności prostego świadczenia o Chrystusie w dzisiejszym świecie. Codziennie udowadnia, że moc świadectwa jest większa od najpiękniejszych nawet słów.

  Beata Zajączkowska

„I have a dream” papieża Franciszka

 

Data publikacji: 30.11.2013r.

  

„Z pierwszej ręki możemy poznawać Franciszka, jego wizję drogi Kościoła oraz misji jaka stoi przed chrześcijanami we współczesnym świecie. Nieodzowną pomocą w tym jest pierwszy w pełni autorski dokument Papieża zatytułowany „Evangelii Gaudium”, co z łaciny tłumaczy się „Radość Ewangelii”. Jest to zarazem piękna, ale i wymagająca w swej treści, kontynuacja napisanej na cztery ręce z Benedyktem XVI encykliki „Lumen Fidei”.

  


 

Papież Franciszek od A do Z


Andrea Tornielli

Pierwsze Boże Narodzenie Franciszka w Watykanie

 

Data publikacji: 16.12.2013r.

  

„Boże Narodzenie jest dla mnie czasem nadziei i czułości, czasem spotkania z Bogiem, który zawsze szukał swego ludu, prowadził i strzegł go, obiecał, że zawsze będzie z nim. Przypomniał o tym Franciszek w rozmowie z włoskim watykanistą Andreą Torniellim.

  


 

Papież Franciszek od A do Z

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę