Nasze projekty

Warszawa: spotkanie z polską historią i kulturą

W stolicy trwa drugi dzień Dni w Diecezjach, który upływa pod znakiem historii i kultury Polski. Pielgrzymi odwiedzają dziś warszawskie muzea, a wieczorem wezmą udział w specjalnym koncercie transmitowanym przez Telewizję Polsat. Na Krakowskim Przedmieściu powstała Miejska Strefa Kultury.

Reklama

Czwartek, 21 lipca to podczas stołecznych Dni w Diecezjach Dzień Kultury i Historii. Dlatego dziś pielgrzymi mają w planach zwiedzanie miejsc związanych z historią i kulturą Warszawy i Mazowsza. „Chcemy w tym dniu przywitać pielgrzymów i pokazać im polską kulturę” – mówi Jarosław Jóźwiak, zastępca prezydenta m. st. Warszawy.

Wszyscy zarejestrowani uczestnicy warszawskich Dni w Diecezjach bezpłatnie mogą odwiedzić najbardziej znane stołeczne muzea. Na liście udostępnionych placówek znalazły się m.in.: Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Narodowe, Muzeum Żydów Polskich POLIN, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Fryderyka Chopina, Państwowe Muzeum Etnograficzne oraz oddziały Muzeum m. st. Warszawy: Muzeum Warszawskiej Pragi, Muzeum Ordynariatu Polowego, Muzeum w Palmirach, Centrum Interpretacji Zabytków.

Dużą atrakcją dla odwiedzających stolicę Polski są również zbiory muzeów diecezjalnych: nowego Muzeum Archidiecezji Warszawskiej na Starym Mieście i Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki na Żoliborzu, a także instytucji podległe Ministerstwu Obrony Narodowej – Muzeum Wojska Polskiego wraz z oddziałami: Muzeum Katyńskim i Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej.

Reklama
Reklama

Zagraniczni goście mogą także bezpłatnie zwiedzić atrakcje, które oferuje Centrum Nauki Kopernik oraz Narodowa Galeria Sztuki „Zachęta”. Specjalne pokazy zaplanował także park fontann na Podzamczu.

Na Placu Piłsudskiego o 19.30 odbędzie się dziś wielki koncert, w którym udział wezmą największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej.

Na specjalnie zaprojektowanej i wybudowanej wielopoziomowej scenie wystąpi ponad 200 wykonawców z całego świata, m.in. z Brazylii, Stanów Zjednoczonych, Meksyku, Kolumbii, Filipin, Mozambiku, Wielkiej Brytanii i wielu polskich artystów. Wśród nich będzie można usłyszeć m.in. Muńka Staszczyka, Zbigniewa Wodeckiego, Piotra Cugowskiego, Janusza Radka, Natalię Szroeder, Piotra Kupichę, Tomasza Szczepanika, Zofię Nowakowską, Sound 'n' Grace. Solistom będzie towarzyszyć Polska Orkiestra Sonfonia Iuventus oraz chóry. Artystami dyrygować będą Piotr Rubik i Radosław Labahua. Widowisko na żywo będzie transmitować Telewizja Polsat.

Reklama
Reklama

Zagraniczni goście, ale także mieszkańcy stolicy mogą wziąć udział w wydarzeniach, jakie organizuje na Krakowskim Przedmieściu stołeczny ratusz. W Miejskiej Strefie Kultury, jaka powstała między Placem Zamkowym a skwerem ks. Jana Twardowskiego od dziś odbywają się liczne wydarzenia kulturalne, sportowe i społeczne. „Ich wątkami przewodnimi są miłosierdzie i solidarność oraz ukazanie ich roli w spuściźnie Jana Pawła II, historii i współczesności Polski oraz Warszawy” – mówi Norbert Szczepański, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II, koordynatora Strefy.

W ramach Miejskiej Strefy Kultury na trakcie królewskim powstało kino plenerowe. Widzowie w najbliższych dniach będą mogli obejrzeć filmy m. in. „Miasto 44”, „Popiełuszko. Wolność jest w nas”, czy „Wszystko co kocham”. W specjalnie ustawionym pawilonie wyświetlane będą rekonstrukcje przedwojennej Warszawy, a także film „Świat Józefa” o rodzinie Ulmów wymordowanej za ukrywanie Żydów.

Dużym zainteresowaniem gości cieszy się wystawa przygotowana przez Dom Spotkań z Historią i Centrum Myśli Jana Pawła II, która prezentuje najważniejsze wydarzenia historii Polski widziane oczami wielkiego Polaka – Jana Pawła II. „Zwiedzający, przechodząc przez cztery symboliczne bramy, poznają dzieje Polski i najważniejsze dla Polaków wartości, a także świętych, którzy wywarli wpływ na duchową historię narodu” – wyjaśnia Michał Łuczewski z CMJPII.

Reklama

W ofercie Strefy znajdują się również wystawy prezentujące polskie stroje ludowe, zniszczenia i odbudowę Warszawy po II Wojnie Światowej oraz wizyty papieskie w stolicy Polski.

Na skwerze ks. Jana Twardowskiego funkcjonuje także Strefa Miłosierdzia, czyli przestrzeń wszelkich aktywności dobroczynnych. Jak podkreślają inicjatorzy – odwiedzający będą zachęcani do czynienia dobra i zadeklarowania konkretnej pomocy drugiemu człowiekowi.

Miejsca Strefa Kultury to także wydarzenia sportowe. 23 lipca wystartuje specjalny 29. Bieg Powstania Warszawskiego. Tego dnia pod Pałacem Kultury i Nauki odbędzie się międzynarodowy turniej piłki plażowej dla pielgrzymów. W Strefie Sportu przy Krakowskim Przedmieściu przez cały dzień (10.00 – 19.00) jest prowadzona animacja sportowa zachęcająca do wysiłku i zaangażowania w pomoc innym. Kilometry pokonane na urządzeniach sportowych przeliczone będą na złotówki, które zostaną przekazane na potrzeby Fundacji Księdza Orione Czyńmy Dobro.

W stołecznych Dniach w Diecezjach uczestniczy blisko 13 tys. zarejestrowanych uczestników. Dni potrwają do 25 lipca. Następnie młodzi z zagranicy udadzą się do Krakowa, gdzie wezmą udział w spotkaniu z papieżem Franciszkiem.


mip / Warszawa

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite