Most do nieba otwarty. „Dokonało się to dzięki małym-wielkim bohaterom”

To, co się dzisiaj dzieje, dokonuje się dla małych-wielkich bohaterów. Ich wołania sprawiły, że głowy dwóch państw, Polski i Litwy zechciały nam pomóc- powiedziała s. Michaela Rak podczas uroczystości poświęcenia i otwarcia pierwszego na Litwie hospicjum dla dzieci "Most do nieba"

Reklama

Uroczystość otwarcia pierwszego Hospicjum Dziecięcego na Litwie poprzedziła Msza św. w kościele pw. św. Teresy w Wilnie, której przewodniczył Nuncjusz Apostolski Litwy ks. abp Peter Rajica. Eucharystia była prowadzona w języku litewskim.

To jest prawdziwy dar Boży – zrozumieć innego człowieka, wsłuchać się w jego potrzeby i w końcu pomóc. Siostra Michaela Rak – to sekretarz Boga. Jesteśmy wdzięczni, że potrafiła powołać ogromną ilość osób – wolontariuszy i pomocników – do tworzenia takiego dzieła Bożego. 

– słyszeliśmy w Homilii.

Reklama
Reklama

Następnie wszyscy goście udali się na ul. Rossa 4, gdzie znajduje się Dział Dziecięcy Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki, którego wspomnienie dziś obchodzimy w Kościele. Podczas uroczystości odczytano list pary prezydenckiej Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy wraz z Agatą Kornhauser- Dudą.

Droga Siostro! To dzięki Siostry wielkiemu optymizmowi, niespożytej energii i głębokiej wierze w Bożą Opatrzność niemożliwe stało się możliwe.

– słyszeliśmy w słowach pary prezydenckiej skierowanych do s. Michaeli Rak 

Reklama
Reklama

Po odczytaniu listu głos zabrała inicjatorka powstania dziecięcego hospicjum na Litwie, s. Michaela Rak. „To, co się dzisiaj dzieje, dokonuje się dla wielkich bohaterów”- powiedziała siostra zapraszając do siebie małą Gabrysie będącą reprezentantką przyszłych mieszkańców hospicjum.

Gabrysia jest taką bohaterką. I wołania tych małych bohaterów sprawiły, że pierwsze serca naszych państw, Polski i Litwy razem pomagają naszym bohaterom.

– powiedziała s. Michaela przekazując list od pary prezydenckiej na ręce Gabrysi.  

Reklama
fot. Roman Niedźwiecki | zw.lt

Następnie odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy zawierającej listę darczyńców hospicjum oraz poświęcenie placówki przez Nuncjusza Apostolskiego Litwy ks. abp. Petera Rajica. Po oficjalnej części wydarzenia chętni mogli wejść do hospicjum i obejrzeć wspólne dzieło Polaków i Litwinów.

Otwarcie dziecięcego hospicjum w Wilnie – Poświęcenie hospicjum

Posted by Wilnoteka.lt on Saturday, February 15, 2020

 

Ostatnim punktem uroczystości była gala w Domu Kultury Polskiej w Wilnie. Oprócz części artystycznej składającej się z występu zespołu dziecięcego, big bandu litewskich wojskowych oraz Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, s. Michela wręczyła statuetki osobom, które w sposób szczególny miały udział w powstaniu dziecięcego hospicjum.

Siostra Michaela została uhonorowana złotym medalem Stowarzyszenia Wspólnota Polska, za całokształt działalności. To wyróżnienie Rada i Zarząd Stowarzyszenia przyjęły przez aklamację.

Otwarcie dziecięcego hospicjum w Wilnie – Uroczysta gala

Otwarcie dziecięcego hospicjum w Wilnie – Uroczysta gala w Domu Kultury Polskiej w Wilnie

Posted by Wilnoteka.lt on Saturday, February 15, 2020

 

PEŁNA GALERIA Z WYDARZENIA DOSTĘPNA TUTAJ

zw.lt, ms/stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę