Nasze projekty
Lednica

Lednicka Szkoła Wiary – miejsce przesiąknięte modlitwą młodych Polaków

Pola Lednickie to nie tylko obszar, który raz w roku zbiera dziesiątki tysięcy pielgrzymów z całej Polski. To także miejsce pobłogosławione przez Ojca Świętego Jana Pawła II, a zorganizowane dzięki staraniom o. Jana Góry, którego nadzieją było, aby Lednica tętniła życiem cały rok.

Reklama

Szkoła Wiary to przede wszystkim kompleks budynków, które o. Jan Góra rozpoczął budować w 2000 r. Budynki miały służyć temu, by Lednica żyła cały rok, a nie tylko tego jednego, wyjątkowego dnia. Przyjeżdżają tam młodzi, by ofiarować siebie Chrystusowi, by przejść przez Bramę Rybę, by przejść przepiękną drogę krzyżową, czy na liczne rekolekcje dla młodych, które w normalnych czasach cieszyły się ogromną popularnością.

Jak tłumaczy Agnieszka Chrostowska, wiceprezes Stowarzyszenia Lednica 2000 – W Szkole Wiary odbywają się bardzo liczne rekolekcje dla młodych, warsztaty tańców lednickich, warsztaty tańców flagami, warsztaty muzyczne, itd. Szkoła Wiary służy temu, na czym bardzo zależało ojcu Janowi od samego początku, żeby Lednica nie była tylko jednorazowym wydarzeniem, ale pomagała ludziom iść dalej w głąb wiary. Dom Lednicki służy właśnie temu. Po pierwsze, żebyśmy czuli się u siebie, bo to jest dom zbudowany dla nas, dla ludzi szukających wiary, a po drugie, żebyśmy się w nim rozwijali

Wybór Chrystusa

Pola Lednickie to obszar, który żyje cały rok. Położony jest u źródeł chrzcielnych Polski, w związku z tym to naprawdę wyjątkowe miejsce. Mając tę świadomość, o. Jan Góra pragnął, by stało się ono stałym punktem pielgrzymki młodych, którzy poszukują swojej wiary i swojego powołania. Wytyczył on także mini szlak pielgrzymi po Polach Lednickich, aby jak najbardziej intensywnie wykorzystać czas tam spędzony.

Reklama

Agnieszka Chrostowska, wokalistka Siewców Lednicy, przedstawiła plan pielgrzymki po Polach Lednickich – Zaczynamy od jeziora, gdzie odnawiamy swój Chrzest, ponieważ w tych wodach został ochrzczony Mieszko I, czyli tak naprawdę my wszyscy Polacy. Następnie idziemy w kierunku Bramy Ryby, przez którą przechodząc wybieramy Chrystusa. Tam mówimy formułę, która brzmi: Panie Jezu Chryste, Ciebie wybieram jako mojego Pana i za apostołem Piotrem Powtarzam: Ty jesteś Chrystus Syn Boga Zbawiciel. Tobie oddaję moją przeszłość, dzień dzisiejszy i przyszłość oraz całą moją wieczność. Jesteś moją Prawdą, Ty jesteś moją Drogą, moim Życiem i moją Miłością teraz i na wieki, amen.

Panie Jezu Chryste, Ciebie wybieram jako mojego Pana i za apostołem Piotrem Powtarzam: Ty jesteś Chrystus Syn Boga Zbawiciel. Tobie oddaję moją przeszłość, dzień dzisiejszy i przyszłość oraz całą moją wieczność. Jesteś moją Prawdą, Ty jesteś moją Drogą, moim Życiem i moją Miłością teraz i na wieki, amen.

To jest ta formuła lednickiego Aktu Wyboru Chrystusa, ale jeśli ktoś nie zna jej na pamięć, nie ma jej przy sobie, może wybrać swoimi własnymi słowami wybrać Jezusa na przewodnika swojego życia – dodaje wiceprezes Stowarzyszenia.

Reklama

Następnie można iść spod Bramy Ryby Drogą Trzeciego Tysiąclecia w kierunku Krzyża spod Giewontu. Przy tym właśnie krzyżu zaczyna się droga krzyżowa. Biegnie ona wzdłuż przepięknego lasku brzozowego. Przy ostatniej stacji jest dzwon Jezus Chrystus, który stanął na Polach Lednickich w 2000 roku. Ten dzwon zawsze bije w trakcie Lednickich Spotkań oraz wszystkich ważnych wydarzeń na Polach Lednickich. No więc to jest to, co można zrobić na zewnątrz. Jest też figura Świętego Józefa, któremu można powierzać swoje wszystkie problemy sercowe, problemy z pracą, problemy z domem. Wiem, że niektóre dziewczyny zakopują za figurą Świętego Józefa, imiona, chłopaków. Na Polach Lednickich mamy też zwierzęta w coraz większej ilości. Kiedyś to były dwa osiołki, teraz są jeszcze kozy owce, więc można zaczerpnąć trochę życia wiejskiego – tłumaczy Agnieszka Chrostowska.

Dom nad Lednicą

Na Polach Lednickich stoi 5 budynków, z których najważniejszy jest dom spotkań. Tamże na dolnym piętrze znajdują się przestrzenie, gdzie można napić się kawy, zakupić pamiątki lednickie. Natomiast na pierwszym piętrze jest sala spotkań, w której odbywają się warsztaty taneczne, warsztaty scholi, czy rekolekcje. Jak mówi Agnieszka Chrostowska, w normalnych okolicznościach, kiedy nie było pandemii, ten dom kipiał radością i zawsze działo się tam coś wspaniałego.

Obok dużej sali jest przepiękna kaplica, w której jest obecny Najświętszy Sakrament. Z tej kaplicy widać całe Pola Lednickie. W kaplicy jest wiele relikwii, które zbierał ojciec Jan, od relikwi św. Jana Pawła II zaczynając, po relikwie św. Stanisława, św. Jacka, św. Czesława, bł. Karoliny Kózkówny, a także św. Siostry Faustyny – opowiada wiceprezes Stowarzyszenia.

Reklama

Dom św. Jana Pawła II

Pola Lednickie skrywają w sobie bardzo wiele tajemnic. Jedną z nich jest fakt, że o. Jan Góra przez swoje życie kolekcjonował pamiątki po Ojcu Świętym Janie Pawle II. Zebrał je w jednym miejscu i tak powstał Dom św. Jana Pawła II.

Całe piętro wypełnione jest darami, które otrzymaliśmy od Jana Pawła II. Między innymi znajduje się tam chusteczka, którą ojciec Jan ukradł papieżowi z kolan. A także różańce papieskie, kopia chrzcielnicy z Wadowic, papieski klęcznik z Franciszkańskiej 3, brewiarz, na którym modlił się święty. Więc to jest takie prawdziwe spotkanie z Janem Pawłem II – tłumaczy wokalistka Siewców Lednicy.

Na Polach Lednickich znajduje się także dom modlitwy, który przeznaczony jest do tego, aby młodzi znaleźli na Lednicy miejsce do indywidualnej modlitwy. Tam pielgrzymi mogą przyjechać na rekolekcje po uzgodnieniu z Duszpasterzem Lednickim.

Wspieram Lednicę

Ośrodek na Polach Lednickich od początku istnienia utrzymywał się sam dzięki datkom pielgrzymów oraz wsparciu darczyńców i sponsorów. Kiedy 1,5 roku temu rozpoczęła się pandemia, przedstawiciele Stowarzyszenia Lednica 2000, zostali zmuszeni, by zamknąć ośrodek i ograniczyć liczbę osób w nim przebywających. W związku z tym Szkoła Wiary straciła swoje źródło utrzymania. Według nieoficjalnych danych liczba pielgrzymów, którzy w ciągu pandemii odwiedziła Pola Lednickie nie przekroczyła 20 % tego, co było wcześniej.

Stowarzyszenie na ten moment wykorzystało już wszystkie oszczędności, które zostały przeznaczone na utrzymanie kompleksu budynków na Polach Lednickich. Dziś organizatorzy Lednicy 2000 zwracają się z prośbą o wsparcie, by Lednica mogła przetrwać dla przyszłych pokoleń. Jak można wesprzeć dzieło Lednicy?

Jak tłumaczy Agnieszka Chrostowska wystarczy – po pierwsze wejść na stronę wspieramlednicę.pl i wpłacić coś do wspólnego koszyka. Jeżeli ktoś ma taką możliwość i przestrzeń byłoby szalenie miło, gdyby ustawić stały przelew, stałe wsparcie domu, żeby mieć dokąd wracać, kiedy minie pandemia. Także po to, aby poczuć się odpowiedzialnym za to wyjątkowe miejsce. Ojciec Jan zebrał swego czasu rzeszę zapaleńców, żeby razem z nimi stworzyć dom, w którym będziemy się czuli jak u siebie. Można do nas dołączyć. Można też zachęcić innych ludzi , żeby zrobili to samo i na przykład udostępniając informację na swoim Facebooku.

Zapraszamy oczywiście do odwiedzania Pól Lednickich cały rok. Tam ciągle ktoś na Was czeka. Dom jest otwarty, oświetlony, ciepły i zawsze można przyjść tam na herbatę, porozmawiać z duszpasterzem, zostawić swoje troski. Wsparcie finansowe, obecność i zachęta innych ludzi to jest wszystko, co można zrobić. To to jest już bardzo, bardzo dużo – i za to ogromnie dziękujemy – dodaje wiceprezes Stowarzyszenia.

kw/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę