Wybrano proboszcza, parafię i organistę roku 2013

W Sali Cysterskiej Gdańskiego Seminarium Duchownego 27 lutego odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla proboszcza i parafii roku 2013 oraz najlepszego organisty archidiecezji gdańskiej wybranych w plebiscycie "Dziennika Bałtyckiego".

Reklama

Proboszczem Roku 2013 w archidiecezji gdańskiej został wybrany ks. Adam Zdrojewski z parafii pw. Świętych Aniołów Stróżów w Mrzezinie. Proboszcz otrzymał aż 9090 głosów. Zaledwie 298 głosów mniej zdobył, zajmując drugie miejsce w rankingu ks. Wojciech Chistowski, proboszcz kościoła pw. Bożego Ciała na gdańskiej Morenie. Na trzecim miejscu uplasował się ks. Krzysztof Antoń z parafii pw. Wniebowzięcia NMP we Władysławowie (1425 głosów), który w ostatnich godzinach głosowania wyprzedził ks. Grzegorza Stolczyka z parafii pw. Świętego Brata Alberta w Gdańsku Przymorze (1374 głosy). Zwycięzca otrzymał nagrodę w wysokości 3 tys. złotych, którą przeznaczył na budowę sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej w Połchowie.

– To bardzo miłe otrzymać takie wyróżnienie. Cieszę się, że moi parafianie mi zaufali. Ta nagroda mobilizuje do jeszcze większej pracy na rzecz parafii – mówi zdobywca pierwszego miejsca.

Ks. Zdrojewski jest proboszczem w Mrzezinie dopiero od dwóch lat, a już może pochwalić się sukcesem, czyli budową kościoła. – Bez pomocy parafian, z którymi konsultuję wszystkie decyzje, nie udałoby mi się zrealizować tego dzieła. Gdy objąłem parafię, natychmiast zacząłem apelować o pomoc w realizacji inwestycji. I chyba się udało, bo codziennie na budowę przychodziło przynajmniej dwudziestu wolontariuszy. To dzięki nim zdołaliśmy postawić mury, otynkować je i pomalować ściany wewnętrzne. Dzięki aktywności wiernych mieliśmy imponujące tempo pracy – opowiada duchowny.

Reklama
Reklama

– Taki proboszcz to prawdziwy skarb. Cieszymy się, że otrzymał to prestiżowe wyróżnienie – mówią parafianie ks.Zdrojewskiego, którzy przyjechali wraz z duchownym na uroczystość wręczenia nagrody.

W kategorii Parafia Roku wygrała parafia pw. św. Jana z Kęt z Rumi Janowa zdobywając 3404 głosy. Na drugim miejscu uplasowała się parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego z Pruszcza Gdańskiego (2457 głosów), a na trzecim Parafia Miłosierdzia Bożego z Chłapowa (1279 głosów). Zwycięskie parafie otrzymały wartościowe nagrody – talony o wartości 5 tys. zł, 3 tys. zł i 2 tys. zł do wykorzystania na materiały budowlane ufundowane przez firmę BAT, partnera plebiscytu.

W trzeciej kategorii plebiscytu, w której wierni głosowali na kościelnych muzyków w archidiecezji gdańskiej zwyciężył Piotr Kitowski, organista z kościoła pw. Wniebowzięcia NMP z Żukowa (1283 głosy). Wyprzedził Sławomira Wiśniewskiego z parafii pw. św. Urszuli Ledóchowskiej z Gdyni Chwarzna (1055 głosów) i Jolantę Klimek z parafii pw. św. Józefa i św. Judy Tadeusza z Rumi Zagórza (745 głosów). Zdobywca pierwszego miejsca otrzymał wieżę hi-fi, w ręce drugiego laureata powędrował tablet, a zdobywca trzeciego miejsca otrzymał przenośny odtwarzacz multimedialny z radiem.

Reklama
Reklama

– Kościół jest rzeczywistością trwałą, ważną, potrzebną i żywą. Potwierdzeniem tego jest ogromne zainteresowanie plebiscytem. Na proboszczów, parafie i organistów zagłosowało ponad 100 tysięcy osób – podkreślił abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. – Drodzy laureaci, nie ustawajcie w drodze, kontynuujcie wasze dzieła z Bożą pomocą. Serdecznie wam gratuluję – zwrócił się do wyróżnionych.

– Poprzez nasz plebiscyt chcemy podkreślić chrześcijańskie, katolickie dziedzictwo pomorskiej ziemi – tłumaczy Mariusz Szmidka, redaktor naczelny "Dziennika Bałtyckiego". – Pragniemy w tych trudnych czasach dla Kościoła polskiego pokazać prawdziwy, pozytywny, charyzmatyczny wizerunek archidiecezji gdańskiej – dodał.


jah / Gdańsk

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę