Tacy jak my, czy jedynie podobni?

"Nie jesteśmy tacy sami" powiedział po pokazie premierowym filmu "Tacy jak my" jeden z powstańców, prezes związków kombatantów, płk. Ryszard Sobierajski

Reklama

„Tacy jak My” to film odbiegający od dotychczasowych produkcji dokumentalnych o Powstaniu Warszawskim. To próba zobrazowania wpływu, jaki wywarło Powstanie Warszawskie na współczesnych młodych Warszawiaków, ale przede wszystkim na popkulturowych artystów, którzy odwołują się w swojej twórczości do motywów Powstania Warszawskiego. Materiały dodatkowo uzupełnia część archiwalna przedstawiająca autentyczne nagrania i fotografie z okresu Powstania Warszawskiego.

Świat, w którym dziś komunikujemy się przez komórki, wyciągamy pieniądze z bankomatów i poruszamy się swobodnie po wszystkich kontynentach, jest zupełnie innym światem niż ten, który oglądamy na zdjęciach i filmach z roku ’44. „Tego miasta już nie ma” mówi Matina Bocheńska z grupy aktorskiej „Warszawiaki”, jedna z bohaterek filmu. Członkowie tej grupy chcą odtworzyć niejako kulturę tamtych lat chodząc po antykwariatach, szukając starych nut i tekstów piosenek. Grają spektakle wskrzeszając klimat stolicy z dawnych lat.

Historia Powstania odcisnęła mocne piętno również na artystach znanych w całej Polsce. Pierwsi w filmie wypowiadają się członkowie zespołu Lao Che, po nich również Darek Malejonek (Maleo Reggae Rockers), Marika, Kazik i raperzy z Hemp Gru. Wszystkie ich wypowiedzi przerywane są utworami o Powstaniu w ich wykonaniu oraz ujęciami Warszawy dziś i tej sprzed lat. Poza muzykami o Powstaniu w piękny sposób opowiadają też zwykli mieszkańcy stolicy – niektórzy nie kryją swojego wzruszenia na myśl o roku ’44.

Reklama
Reklama

Wśród opowiadających o fascynacji Powstaniem jest również Łukasz Rostkowski, czyli L.U.C., polski raper i beatboxer oraz autor albumu „Warsaw WAR/SAW. Zrozumieć Polskę”. L.U.C. mówi o tym, jak słuchając w archiwach nagrań z prawdziwymi bombami w tle niemal przenosił się w czasie . Czuł jednak obcość i abstrakcję tamtych czasów. Chcąc pokazać dystans, dzielący go od ludzi, którzy przeżyli wojnę, wprowadził do projektu „Warsaw WAR/SAW” bardzo dużo elementów surrealistycznych. Dzisiejszemu odbiorcy Powstanie może być trudno zrozumieć. Pokazuje to również sytuacja, jak podczas gry komputerowej, której akcja odbywa się w realiach powstania, chłopak ze śmiechem krzyczy: „o nie, znowu zginąłem!”.

To zupełnie inny film o Powstaniu. To nawet nie jest film o samym Powstaniu, a o ludziach, na których twórczości historia z 1944 roku zostawiła mocny ślad. Mimo więc iż film zawiera kilka historycznych nieścisłości, pozostawia w widzach pewien niedosyt. Ponieważ jest to film dokumentalny – trwa niecałą godzinę. W tym czasie nie jesteśmy w stanie poznać dokładniej okoliczności powstania płyty „Powstanie Warszawskie” zespołu Lao Che, czy „Morowych Panien” Maleo Reggae Rockers. Niedosyt ten motywuje jednak do dalszych poszukiwań. Tym bardziej, że film kończy wzruszająca i podnosząca na duchu, a nawet budząca poczucie dumy, scena z jednej z rocznic 1 sierpnia w Warszawie.

Reklama
Reklama

Tacy jak my, czy jednak inni?

Matina Bocheńska przyznaje, że choć tamtego miasta już nie ma, odnajduje je w szczegółach. Dlaczego „Warszawiaki” szukają śladów tamtych czasów? Dlaczego są im dziwnie bliskie? Czemu naśladują sposób mówienia dawnych mieszkańców Warszawy i noszą się jak oni? Dlaczego mimo bólu, który towarzyszy roztrząsaniu tamtych wydarzeń, artyści pozostają przy projektach związanych z Powstaniem Warszawskim? Czy zachwycamy się postaciami z tamtych wydarzeń bo są od nas tak różne… czy tak podobne do nas?

W filmie „Tacy jak my” o Powstaniu wypowiada się młodzież i artyści, grupy bardzo wrażliwe na idee, cierpienie, historię. Oglądamy zestawienie projektów związanych z powstaniem i widzimy jak indywidualne i zróżnicowane może być spojrzenie na wojnę. Rozglądamy się po Warszawie, gdzie, jak zauważa jeden z bohaterów dokumentu, szklane domy wskazują, że Warszawa ciągle pnie się do góry.

Reklama

Czy jesteśmy tacy sami jak powstańcy, czy tytuł jest jedynie przewrotny? Warto podjąć refleksję, którą wzbudza ten film.

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę