Nasze projekty

MamaTina. Historia kobiety, która uratowała 70 tys. dzieci

Niezwykła historia kobiety, która poświęciła życie na ratowanie dzieci. Urodzona w Dublinie Christina Noble, śladem Hioba, od najmłodszych lat doświadczała kolejnych krzywd od losu. Wieloletnia lawina nieszczęść z przymieraniem głodem, sierocińcem, gwałtem i odebranym siłą dzieckiem na czele, nie złamały jej, lecz dodały sił.

Reklama

Wiedziona powracającym przez lata snem o wietnamskich dzieciach uciekających przed wojenną pożogą i żarliwą wiarą w Boga, z którym pozostaje w ciągłym kontakcie, postanowiła wyruszyć do Azji, by tam odnaleźć przeznaczenie niosąc pomoc najmłodszym.

2 października pod patronatem między innymi Caritasu i KAIu na ekrany kin w całej Polsce wejdzie film „Mama Tina”. Jest to obraz biograficzny o Christinie Noble, która założyła Fundację Pomocy dla Dzieci w Wietnamie (uratowało ok. 70 000 dzieci). W ramach współpracy z Caritasem 1% przychodów z filmu zostanie przeznaczony na akcję „Skrzydła” skierowanej dla dzieci z najuboższych rodzin.


Sprawdź, kiedy obejrzysz film w Twoim mieście!

Reklama

Christina Noble to irlandzka obrończyni praw dzieci, działaczka charytatywna i pisarka. Urodziła się 23 grudnia 1944 r. w ubogiej dzielnicy Dublina. Po śmierci matki została odesłana do sierocińca – miała wtedy 10 lat. Rodzeństwo Christiny trafiło do różnych domów dziecka, a każdemu z nich powiedziano, że pozostali zmarli. Po próbach ucieczki, w końcu udało jej się powrócić do Dublina. Pozostała bez dachu nad głową. Padła również ofiarą brutalnego gwałtu zbiorowego. Urodziła syna, którego odebrano jej siłą i oddano do adopcji.

Gdy odkryła, że jej rodzeństwo żyje, przeprowadziła się do brata w Anglii. Tam też poznała przyszłego męża, z którym miała trójkę dzieci. W ciągu następnej dekady doświadczyła przemocy domowej, czego efektem była depresja i załamanie nerwowe. W czasie wojny w Wietnamie wielokrotnie śnił jej się ten sam sen, w którym nagie wietnamskie dzieci, uciekając przed zrzutem napalmu, proszą ją o pomoc. Ten sen zmienił jej życie, inspirując do pomocy dzieciom, które cierpiały podobnie jak ona.


Przeczytaj całą biografię Christiny Noble

Reklama

Christina Noble wciąż odwiedza Wietnam, szukając najbardziej potrzebujących. Nigdy jednak nie odcina dzieci od ich domów i rodziny. Odwiedza najbiedniejsze dzielnice, informując o możliwej pomocy. W 14 krajach powstały biura fundacji. W 1997 roku fundacja rozpoczęła działania także na terenie Mongolii. Fundacja Christiny Noble pomogła ponad 140 000 dzieciom, a sama Christina została odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego.


 ZOBACZ ZWIASTUN

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite