Nasze projekty

„Historia Marii” – premiera poruszającego filmu

W czwartek, w warszawskim, legendarnym kinie ATLANTIC odbył się pokaz prasowy filmu „Historia Marii” w reżyserii Jean-Pierre Améris. To niezwykle poruszający film oparty na prawdziwej historii, która wydarzyła się w XIX w. we Francji

Reklama

Główna bohaterka filmu –  Marie Heurtin – jest głuchoniewidoma od urodzenia i nie potrafi komunikować się ze światem. Dziewczynka trafia do Larnay Institute –  placówki edukacyjnej, gdzie zakonnice opiekują się niesłyszącymi osobami. Tak rozpoczyna się niezwykła przyjaźń i wyjątkowa relacja Marie z Siostrą Małgorzatą, która od początku widzi w niej ogromny potencjał i zmienia dziewczynkę nie do poznania.

Reklama
Reklama

Historia Marii to oparty na faktach poruszający filmowy portret głuchej i niewidomej od urodzenia Marie Heurtin, żyjącej we Francji pod koniec XIX wieku. Jej przypadek stał się głośny dzięki francuskiemu profesorowi Louisowi Arnouldowi, który w 1910 roku opublikował obszerne stadium na jej temat, zatytułowane Ames en prison (przetłumaczone na angielski jako Imprisoned Souls/Uwięzione dusze). Książka bardzo szybko zyskała popularność, miała wiele wydań i przetłumaczono ją na kilka języków. Kolejną inspiracją reżysera była również Helen Keller, znacznie bardziej znana amerykańska odpowiedniczka Marie Heurtin, urodzona 5 lat później w Stanach Zjednoczonych, która utraciła wzrok i słuch w wieku 19 miesięcy. W wyniku terapii prowadzonej przez jej niewidomą nauczycielkę Anne Sullivan, Keller nauczyła się pisać, czytać i mówić, a potem została pisarką i społeczną aktywistką. Historia Marii porównywana jest przez krytyków do takich filmów, jak: Dzikie dziecko François Truffauta, Cudotwórczyni Arthura Penna, czy Camille Claudel, 1915 Bruno Dumonta. Na uwagę w zasługują tu dwie wybitne kreacje aktorskie. Rolę niepełnosprawnej Marie zagrała niesłysząca, debiutująca na ekranie Ariana Rivoire – młoda dziewczyna, spotkana przez reżysera w instytucie dla osób niedosłyszących, z którym współpracował on podczas zbierania materiałów do filmu. Rolę Siostry Małgorzaty zagrała z kolei Isabelle Carré, która wystąpiła w innym filmie reżysera Romantics Anonymous i nagrodzona została w 2003 roku nagrodą Césara dla Najlepszej Aktorki za rolę w filmie Beautiful Memories.

Przeczytaj również

  Podczas konferencji prasowej, po pokazie filmu, odbyła się dyskusja dotycząca nie tylko treści i wizualnej formy przekazu, ale również szeroko pojętego problemu niepełnosprawności wzroku i słuchu, a także dostępu osób niepełnosprawnych do dóbr kultury. Konferencję poprowadziła aktorka, Olga Bończyk, a prelegentami byli przedstawiciele Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym (Grzegorz Kozłowski), Fundacji Kultury Bez Barier (Anna Żółkowska), Niewidzialnej Wystawy (Małgorzata Szumowska), a także stypendysta Funduszu Natalii Partyki Kamil Rzetelski i wicemistrz Igrzysk paraolimpijskich w RIO – Wojciech Makowski.

  Reklama
  Reklama

  13
  Kadr z filmu

  Jednym z zamiarów dystrybutora – KondratMedia Sp. Z o.o. i Against Gravity – jest uwrażliwienie społeczeństwa na różne formy niepełnosprawności.  – Wyszliśmy naprzeciw osobom, które zmagają się z problemami braku wzroku i słuchu. Film przygotowaliśmy również z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących – mówił podczas konferencji Michał Kondrat, dystrybutor filmu w Polsce.

  Reklama

  Anna Żórawska z Fundacji Kultury Bez Barier mówiła o problemie dostępu do kultury dla osób niepełnosprawnych – w tym roku, w Polskich kinach, są jedynie dwa filmy dostępne dla głuchoniewidomych. Jednym z nich jest właśnie „Historia Marii”.

  Wojciech Makowski, niewidomy srebrny medalista w wyścigu na 100 m stylem grzbietowym na paraolimpiadzie w Rio, komentował – Dzięki audiodeskrypcji, którą miałem na słuchawce w uchu, paradoksalnie bardzo dobrze mi się ten film oglądało. Moim marzeniem jest to, żeby móc pójść do kina na dowolnie wybrany przez siebie film.

  Film „Historia Marii” wejdzie do kin w całej Polsce 21 października.

  Reklama

  Najciekawsze artykuły

  co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

  Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

  ARTYKUŁY POWIĄZANE

  PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

  PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
  Reklama
  WIARA I MODLITWA
  Wspieraj nas na Patronite