Nasze projekty

Chodzi tylko o szacunek

Brudni chodzą po ulicach i raczej nie zwracamy na nich uwagi, przynajmniej nie chcemy zwracać. Kiedy krzykną „kierowniku, daj 2 złote na zupę” udajemy, że nie słyszymy. Przechodzimy koło nich codziennie. Znieczuleni, obojętni. Ludzie obok ludzi.

Reklama

Foto-reportaż o „domu” dla ludzi bezdomnych

Szczodre. Mała wieś pod Wrocławiem. Zapytaj tutejszych mieszkańców o bezdomnych, a pokierują Cię do… domu. Być może brzmi to absurdalne, ale pewnie większość z miejscowych tak właśnie by zrobiła. Z drugiej strony jednak nie ma w tym jednak nic dziwnego, gdyż w Szczodrem znajduje się Dom Opieki im. św. Brata Alberta dla bezdomnych mężczyzn.

Chodzi tylko o szacunekChodzi tylko o szacunek

Reklama

Do domu – bo przecież to ich Dom – może przyjść każdy. Warunkiem jest bycie trzeźwym. Konsekwencje nietrzeźwości są dla mieszkańców trudne – wyprowadzka z ośrodka. Dziś mieszka tam około 150 mężczyzn. Ludzie z różnymi historiami – niektórzy przyszli z własnego wyboru, inni tego wyboru nie mieli. Ludzie z różnymi emocjami – niektórzy „grają twardzieli”, inni nie kryją łez. Jakoś jednak muszą się ze sobą godzić, liczyć, żyć.

 

Mieszkają w tym samym miejscu, są w tej samej sytuacji. Niektórzy z nich pracują, jest to jednak nieliczna grupa. Udaje się czasem „złapać fuchę”, gdzieś dorobić. Są i tacy, którzy pracy nie mają i pracują w ogrodzie, gotują dla reszty mieszkańców. Ci, którzy nie pracują, spędzają dzień na oglądaniu telewizji, skręcaniu papierosów, graniu w karty. I tak dzień za dniem. Zabić czas, zabić nudę. Po prostu czymś się zająć.

Reklama

Chodzi tylko o szacunek

Wielu z nich to bardzo otwarci ludzie. Kiedy tylko poświęcisz im trochę uwagi, od razu przy Tobie są i ze szczegółami opowiedzą o swoim życiu.

 

Reklama

Chodzi im tylko o Twoje zainteresowanie i szacunek. Usiądź z nimi przy stole, zjedz posiłek i pokaż, że tak naprawdę traktujesz ich jak każdego innego człowieka. To zbliża. Są to przecież tacy sami ludzie jak wszyscy inni. Przyjrzyj się im, popatrz jak na człowieka – z całą jego godnością, człowieczeństwem, emocjonalnością. Uwolnij się od łatki, że to „menel, lump”. Wzgardzony i opluty przez społeczeństwo, ale nadał człowiek. Ecce Homo – Oto Człowiek!

 

To, że teraz mieszkają w tym miejscu niekoniecznie oznacza, iż zostaną tu na zawsze.

Chodzi tylko o szacunek

Weź udział w naszym Wydarzeniu na Facebooku

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę