Jubileuszowe świętowanie na INEA Stadionie

Świętowanie jubileuszowe o charakterze ewangelizacyjnym, wspólne uwielbienie Boga z udziałem chóru złożonego z 1050 śpiewaków oraz Msza św. pod przewodnictwem kard. Pietro Parolina, legata papieskiego, złożą się na jubileuszowe świętowanie na poznańskim Stadionie INEA z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski.

Reklama

W uroczystym świętowaniu biorą udział przedstawiciele Kościoła i władzy państwowej. Obecni są biskupi z kraju i zagranicy, kapłani, przedstawiciele zgromadzeń zakonnych, duchowni, alumni seminariów duchownych, delegacje diecezji z całego kraju, przedstawiciele Polskiej Rady Ekumenicznej. Największą grupę stanowią jednak rodziny i młodzież.

− Z kronik możemy wyczytać, że decydującą rolę w przyjęciu chrztu przez Mieszka odegrała kobieta. To dzięki Dąbrówce pierwszy władca Polski przyjął chrzest − powiedział abp Stanisław Gądecki, otwierając świętowanie na Stadionie INEA.

Metropolita poznański podkreślił, że spotkanie na poznańskim stadionie różni się formą od uroczystości, które odbyły się 14 kwietnia w Gnieźnie i wczoraj w Poznaniu. − Chcemy dziś podziękować Panu Bogu za wszystkich, dzięki którym Polska otrzymała chrzest, za Mieszka, Dobrawę i za biskupa Jordana − zaznaczył metropolita poznański.

Reklama
Reklama

Marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak zwrócił uwagę, że Wielkopolska jest kustoszem historii. − Dziś tworzymy tu dumną wspólnotę, od Bałtyku po Tatry, od Odry po Bug − dodał Woźniak.

− Chcemy z wielką radością wyrazić wdzięczność Bogu za tak wielki jubileusz! 1050 lat temu pierwszy władca Polan Mieszko przyjął chrzest. I odtąd chrześcijaństwo zaczęło rozszerzać się na tej ziemi. Chrystus wszedł w naszą historię, aby w niej już pozostać na zawsze! Między Gnieznem a Poznaniem zaczynała się Polska. Pragniemy wspólnie z wielką radością dziękować Bogu za łaskę chrztu − powiedziała Dorota Chotecka, witając uczestników jubileuszowego świętowania.

Radosław Pazura, współprowadzący wraz z małżonką spotkanie, zwrócił uwagę, że między Gnieznem a Poznaniem zaczynała się Polska. − Jubileusz przypomina nam, co było przedtem i jak wielki dar otrzymaliśmy, chcemy odkryć łaskę obecności Boga w przeszłości i dziś i razem cieszyć się nią, by nabrać Ducha i nieść innym Jezusa − zauważył aktor.

Reklama
Reklama

Na Stadionie INEA wybrzmiała już pieśń „Gdzie chrzest, tam nadzieja”, napisana specjalnie na tę okazję przez Leopolda Twardowskiego. Zebrani zachęcani są też do integracji tanecznej − do poloneza. Pieśń została napisana właśnie w rytmie poloneza.

Uczestnicy wysłuchali też etiudy słowno-muzycznej na temat początków chrześcijaństwa i polskiej państwowości.


msz / mz,

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę