Nasze projekty

Bp Tomasik: Podkreślajmy wymiar teologiczny Chrztu

Mówiąc o Chrzcie Polski należy podkreślać głównie jego wymiar teologiczny - uważa biskup Henryk Tomasik. 14 kwietnia rozpoczynają się w Gnieźnie główne obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski. Bp Tomasik w audycji "Kwadrans dla Pasterza" na antenie Radia Plus Radom zastanawiał się, co zrobić, by rocznica Chrztu Polski nie była jedynie wspominaniem i świętowaniem.

Reklama

– Na Chrzest Polski można patrzeć w kilku wymiarach, ale dla nas najważniejszy jest element teologiczny. W tym momencie wchodzimy w wielkie dzieło zbawienia dzięki Chrystusowi, otrzymujmy nowe życie, otrzymujemy prawo uczestnictwa w życiu Kościoła. Potrzebna jest pogłębiona refleksja nad tym sakramentem i w jakim stopniu jest to dar ale i zadanie – mówił biskup radomski.

Dalej bp Tomasik odpowiedział na pytanie, co powinniśmy zabrać ze sobą z tej ponad milenijnej historii chrześcijaństwa w Polsce? Stwierdził, że piękne są świadectwa świętych, którzy pokazali jak można żyć Ewangelią, uczestnicząc także w życiu ojczyzny.

– Nikt nie ma wątpliwości co do wielkości św. królowej Jadwigi czy św. królewicza Kazimierza, ich głębokiej wiary ale i zaangażowania w sprawy ojczyzny, w naukę, kulturę a także w politykę. Wielkie postacie z historii Kościoła i Polski uczą nas miłości ojczyzny, ale także pokazują znaczenie Ewangelii w kształtowaniu życia publicznego – podkreślił biskup Henryk Tomasik.

Reklama

Z kolei w odezwie do wiernych biskup radomski napisał, że przez sakrament Chrztu świętego zostaliśmy wprowadzeni do Kościoła. Podkreślił też, że Chrzest Polski zadecydował o tym, że zaistnieliśmy na mapie Europy. Dodał, że Polska znalazła się w kręgu kulturowym, który jest kształtowany przez Ewangelię.

Na koniec poinformował, że 17 kwietnia, po uroczystościach w Gnieźnie i Poznaniu, Kościół radomski będzie przeżywać parafialny i diecezjalny dzień dziękczynienia za Chrzest Polski. Centralna uroczystość odbędzie się o godzinie 18.00, w katedrze radomskiej.


rm / Radom

Reklama

Ratzinger_Wprowadzeniewchrzes_2012_500pcxPolecamy książkę „Wprowadzenie w chrześcijaństwo” kard. Josepha Ratzingera

Tą książką Znak jako pierwszy polski wydawca rozpoczął zapoznawanie polskich czytelników z dorobkiem Josepha Ratzingera, który wówczas nie był nawet jeszcze biskupem (pierwsze wydanie ukazało się w 1971 roku).

Reklama

We Wprowadzeniu w chrześcijaństwo poprzez analizę „Credo” autor wprowadza czytelników w głębokie rozumienie kluczowych zagadnień wiary, dając świadectwo zarówno doskonałej znajomości sytuacji dzisiejszego człowieka, jak i ogromnej otwartości na współczesne prądy myślowe.

>>> Kup teraz <<<

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę