Nasze projekty
Reklama
fot. Archidiecezja Krakowska/Youtube.com

„Życzyłbym wszystkim takich przełożonych, jakim on był dla mnie”. Abp Mokrzycki wspomina Jana Pawła II

"Był głową Kościoła, ale w kontaktach z innymi był przede wszystkim człowiekiem. Nie było żadnych barier. Kiedyś nawet żandarmi powiedzieli mi, że nic i nikt nie było w stanie go zatrzymać. On po prostu szedł spontanicznie do ludzi" – opowiada o Janie Pawle II abp Mieczysław Mokrzycki w kolejnym odcinku serii "Poznaj Go".

Abp Mieczysław Mokrzycki był drugim sekretarzem Papieża Polaka i jedną z najbliższych mu osób w ostatnich latach jego życia. Metropolita lwowski i były sekretarz Benedykta XVI w ósmym odcinku serii „Poznaj Go” opowiedział o codzienności Świętego, jego odpoczynku na łonie natury oraz pielęgnowanej na Watykanie miłości do Ojczyzny.

CZYTAJ: Halina Kwiatkowska: Z Karolem Wojtyłą przyjaźniłam się 72 lata

„Nic i nikt nie było w stanie go zatrzymać”

Metropolita lwowski wspomina zwłaszcza niezwykłą otwartość i spontaniczność Ojca Świętego. Był głową Kościoła, ale w kontaktach z innymi był przede wszystkim człowiekiem. Nie było żadnych barier – opowiada drugi sekretarz św. Jana Pawła II. Kiedyś nawet żandarmi powiedzieli mi, że nic i nikt nie było w stanie go zatrzymać. On po prostu szedł spontanicznie do ludzi – podkreśla arcybiskup. 

Reklama

„Jest moim wzorem”

Drugi sekretarz Jana Pawła II podkreśla, że stale jest on obecny w jego życiu. Widzę go w każdej sytuacji mojego życia. Jest moim wzorem – mówi abp Mokrzycki, dodając, że Ojciec Święty pomaga mu w jego posłudze dla Kościoła na Ukrainie. Ciągle tkwi we mnie jego obraz, to jego zatopienie w modlitwie. To obraz papieża klęczącego na klęczniku przed obrazem naszej Matki Boskiej Częstochowskiej – wspomina metropolita lwowski.

CZYTAJ: „Pozwólcie mi odejść do Pana”. Ostatnie dni Jana Pawła II

Głęboka wiara Jana Pawła II była widoczna także w jego odchodzeniu do domu Ojca. Dla mnie to było zaśnięcie. Nie było lęku. To po prostu było spokojne zaśnięcie w Panu i zawierzenie mu całego swojego życia – tłumaczy ze wzruszeniem abp Mieczysław Mokrzycki.

Reklama

„Poznaj go” to cykl filmów, jakie z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II przygotowała archidiecezja krakowska. To seria wywiadów z osobami, które mogą nazywać się przyjaciółmi św. Jana Pawła II. Wśród nich jest koleżanka papieża z Wadowic, członkowie „Rodzinki”, uczniowie, najbliżsi współpracownicy w Krakowie i Watykanie. Nagrania wideo ukazywały się przez cały rok 2020, 18. dnia każdego miesiąca na stronie internetowej archidiecezji oraz w mediach społecznościowych.

dieciezja.pl, zś/Stacja7

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę