Nasze projekty

Polak nuncjuszem w Argentynie

Papież Franciszek mianował w sobotę 22 lutego nuncjusza apostolskiego w swojej ojczyźnie. Papieskim przedstawicielem w Argentynie został abp Mirosław Adamczyk, który do tej pory był nuncjuszem apostolskim w Panamie, gdzie w styczniu 2019 r. miały miejsce 34. Światowe Dni Młodzieży

Abp Mirosław Adamczyk urodził się 16 lipca 1962 w Gdańsku. Święcenia kapłańskie przyjął 16 maja 1987 z rąk abp Tadeusza Gocłowskiego. Jest kapłan diecezji gdańskiej. Po dwóch latach pracy wikariuszowskiej w parafii św. Ignacego w Gdańsku – Starych Szkotach został skierowany na studia na Papieskiej Akademii Kościelnej.

Po ich ukończeniu 1 lipca 1993 rozpoczął pracę w służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej, pełniąc posługę w nuncjaturach na Madagaskarze, w Indiach, na Węgrzech, w Belgii, Republice Południowej Afryki i w Wenezueli.

Po powrocie do Watykanu pracował m.in. w Sekcji ds. Stosunków z Państwami Stolicy Apostolskiej.

Reklama
Reklama

22 lutego 2013 roku Benedykt XVI mianował go nuncjuszem apostolskim w Liberii. 8 czerwca tego roku Franciszek mianował go swoim przedstawicielem w Gambii, a 21 września 2013 w Sierra Leone. Abp Adamczyk przyjął sakrę biskupią 27 kwietnia 2013 roku w katedrze oliwskiej z rąk kard. Kazimierza Nycza.

Dwa lata temu, 12 sierpnia 2017 r. został nuncjuszem apostolskim w Panamie. Misję w tym kraju, decyzją papieża Franciszka właśnie kończy, by rozpocząć nową w Argentynie.

Oprócz polskiego zna języki: włoski, angielski, francuski i hiszpański.

Reklama
Reklama

awo/KAI

 

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite