Nasze projekty

Ksiądz pochodzący z Polski jednym z czterech nowych biskupów pomocniczych Los Angeles

Franciszek mianował czterech nowych biskupów pomocniczych archidiecezji Los Angeles, w tym 49-letniego ks. Sławomira Szkredkę, który pochodzi z Polski, ale do kapłaństwa formował się w Stanach Zjednoczonych, gdzie przyjął również święcenia.

fot. Mariana C./Catkopic

Trzej pozostali nominaci to: Albert Bahhuth, pochodzący z Libanu, Matthew G. Elshoff OFMCap i Brian Nunes.

Ks. Sławomir Szkredka urodził się 12 maja 1974 a Czechowicach na Śląsku. W młodości wyjechał do Stanów Zjednoczonych i tam w seminarium duchownym św. Cyryla i Metodego w Orchard Lake uzyskał bakalaureat z filozofii i magistra teologii. Święcenia prezbiteratu przyjął stycznia 2002 jako kapłan archidiecezji Los Angeles. W latach 2008-15 odbył studia doktoranckie w zakresie Pisma Świętego w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie.

Pełnił potem różne funkcje duszpasterskie w swej archidiecezji w parafiach: św. Genowefy w Panorama City (2002-06) i św. Jana Chrzciciela w Baldwin Parku (2006-08) a od 2015 jest formatorem i wykładowcą w seminarium duchownym św. Jana w Camarillo.

Reklama

Istniejąca od 11 lipca 1936 archidiecezja Los Angeles (diecezja od 1922), na której czele od 1 marca 2011 stoi 71-letni obecnie abp José Horacio Gómez Velasco, miała dotychczas dwóch biskupów pomocniczych: Alejandro Dumbridge’a Aclana i Marca Vincenta Trudeau. Ponadto żyją jeszcze arcybiskup-senior kard. Roger M. Mahony (87 lat) oraz emerytowani biskupi seniorzy Edward W. Clark (76), Thomas J. Curry (80), Alexander Salazar (73), Joseph M. Sartoris (96), Gerald E. Wilkerson (83) i Gabino Zavala (72).

KAI, kh/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę