Nasze projekty

Papież zachęca Polaków: nie zamykajmy naszych serc na potrzebujących

"Modlitwa, post i jałmużna niech będą drogą budowania pokoju" - mówił papież do Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Fot. Angie Menes/Cathopic

Podczas dzisiejszej audiencji ogólnej papież w kilku słowach pozdrowił Polaków, którzy go dzisiaj radośnie przywitali. Polacy dają się dzisiaj usłyszeć! – zareagował papież.

Na początku Wielkiego Postu, we wszystkich kościołach w waszej ojczyźnie prowadzona jest dziś zbiórka funduszy na pomoc Ukrainie. W obliczu tak wielu wojen nie zamykajmy naszych serc na potrzebujących. Modlitwa, post i jałmużna niech będą drogą budowania pokoju. Z serca błogosławię wam i waszym rodzinom! – powiedział dalej.

Papież Franciszek kontynuując cykl katechez o cnotach i wadach, poświęcił swoją dzisiejszą katechezę acedii. Wyjaśnił, że pochodząca z greki nazwa oznacza brak troski o własny byt.

Reklama

ZOBACZ: Franciszek: wytrwać w Jezusie, który nigdy nie opuszcza nas w pokusie

Papieską katechezę streściła po polsku: red. Beata Zajączkowska z Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego:

W ramach katechez o wadach dzisiaj mówimy o acedii, która dla wielu jest trudna do zrozumienia. Często termin ten zastępuje się bardziej powszechnym pojęciem lenistwa, ale ono jest skutkiem acedii, która oznacza „brak troski o własny byt”. Jest to bardzo niebezpieczna pokusa przypominająca depresję: życie traci sens, modlitwa okazuje się nudna, każda bitwa wydaje się pozbawiona sensu. To trochę jak przedwczesne umieranie. Wśród środków zaradczych mistrzowie duchowości wskazują cierpliwość wiary. Nawet gdy pod wpływem acedii pragniemy uciec od rzeczywistości, trzeba mieć odwagę, by trwać i przyjąć w moim „tu i teraz”, obecność Boga. Acedia nie oszczędzała nawet świętych, którzy uczą nas przeżywać noc wiary z cierpliwością. Wiara, gnębiona doświadczeniem acedii, nie traci swojej wartości. Wręcz przeciwnie jest to wiara bardzo ludzka i pokorna.

Reklama

W dzisiejszej audiencji udział wzięli pielgrzymi z parafii pw. Najświętszej Maryi Panny w Koniemłotach (diec. sandomierska); Nauczyciele z II Liceum Ogólnokształcącego w Końskich; pielgrzymi z województwa świętokrzyskiego w Polsce a także pielgrzymi indywidualni z kraju i zagranicy. 

KAI,pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę