Nasze projekty

Papież: Niech Maryja pomoże nam miłować Jezusa w jego braciach najmniejszych

"Styl, którym powinni wyróżniać się przyjaciele Chrystusa, ci, którzy mają Jezusa za Pana, jest Jego własnym stylem: współczucie, miłosierdzie, czułość" - wskazał papież w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”.

fot. vatican news/youyube.com (print screen)

Dzisiejszą modlitwę „Anioł Pański” papież odmówił w kaplicy Domu Świętej Marty, a była ona transmitowana przez telewizję i media watykańskie. Wierni zgromadzeni na placu św. Piotra śledzili ją na telebimach. Ma to związek z chorobą papieża Franciszka.

Papież pozdrowił wiernych, wyjaśniając, że z powodu stanu swego zdrowia odczytanie przesłania powierzył ks. prał Paolo Braidzie, odpowiedzialnym za przygotowanie papieskich tekstów. Dzisiaj nie mogę ukazać się w oknie, ponieważ mam problem ze stanem zapalnym w płucach, a rozważanie odczyta ks. prał, Braida, który dobrze ją zna, ponieważ on ją przygotowuje i czyni to zawsze tak dobrze. Dziękuję bardzo za waszą obecność – powiedział papież.

W tekście nawiązano do ukazanej w czytanym dziś fragmencie Ewangelii (Mt 25, 31-46) sceny sądu ostatecznego, który będzie dotyczył miłosierdzia. Zauważono, że ukazani w nim przyjaciele Króla według kryteriów doczesnych powinni być jego sojusznikami, którym zawdzięcza on swoją wielkość. Tymczasem według kryteriów Jezusa przyjaciółmi są inni: to ci, którzy jemu służyli w osobach najsłabszych. Jest Królem wrażliwym na problem głodu, na potrzebę domu, na chorobę i uwięzienie (por. w. 35-36): wszystko to jest niestety zawsze bardzo aktualne. Głodni, bezdomni, często ubrani tak, jak potrafią zapełniają nasze ulice: spotykamy ich każdego dnia – zaznaczono.

Reklama

Ojciec Święty wskazał, że według odczytanego fragmentu jesteśmy „błogosławieni”, jeśli odpowiadamy na te biedy z miłością, poprzez służbę. Dzieje się tak dlatego, że Jezus, nasz Król, który nazywa siebie Synem Człowieczym, ma swoich szczególnie umiłowanych siostry i braci w najsłabszych kobietach i mężczyznach. Styl, którym powinni wyróżniać się Jego przyjaciele, ci, którzy mają Jezusa za Pana, jest Jego własnym stylem: współczucie, miłosierdzie, czułość. One uszlachetniają serce i zstępują jak oliwa na rany poranionych przez życie – czytamy w papieskim tekście.

Na zakończenie swego rozważania Franciszek zachęcił wiernych do zastanowienia się między innymi nad swoim zaangażowaniem w potrzeby cierpiących spotykanych na swojej drodze. Niech Maryja, Królowa nieba i ziemi, pomoże nam miłować Jezusa, naszego Króla w jego braciach najmniejszych. Następnie Ojciec Święty odmówił modlitwę „Anioł Pański” i udzielił apostolskiego błogosławieństwa.

KAI,pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę