Nasze projekty

Papież: Nie mam zamiaru rezygnować, na razie nie

Papież Franciszek po raz kolejny stanowczo zaprzeczył doniesieniom, jakoby miał zrezygnować z papieskich obowiązków. "Jeśli będę widział, że nie daję rady, że jestem przeszkodą, wówczas liczę na pomoc w podjęciu decyzji w przejściu na emeryturę" - podkreślił w wywiadzie dla meksykańskich mediów.

fot. Bob Wilson/cathopic.com

W ponad dwugodzinnej rozmowie, którą w całości wyemitowała telewizja Univision papież Franciszek podkreślił, że nie planuje na razie przechodzić na emeryturę. Nie mam zamiaru rezygnować, na razie nie – powiedział. Przyznał również, że zawsze myślał, że jego pontyfikat będzie krótki. Nawet nie zauważyłem, jak minęło te dziewięć lat – powiedział. Zapewnił, że choć ma problemy z kolanem i czuje, że nie jest już tak silny, jak na początku pontyfikatu, to jednak jak dotąd ani raz nie przyszło mu do głowy żeby zrezygnować.

Papież podkreślił również swój wielki podziw dla Benedykta XVI, który choć ma już 95 lat, to prowadzi na emeryturze aktywne życie, czytając, studiując i pisząc wciąż nowe przemyślenia. Jeśli będę widział, że nie daję rady, że jestem przeszkodą, wówczas liczę na pomoc w podjęciu decyzji w przejściu na emeryturę – powiedział.

Zaznaczył, że gdyby do tego doszło, wolałby być uznany za emerytowanego biskupa Rzymu niż papieża. Jeśli dożyję do rezygnacji, to chciałbym poświęcić ten czas spowiadaniu wiernych i odwiedzaniu chorych w jakiejś włoskiej parafii – podkreślił w rozmowie papież Franciszek.

Reklama

Vatican News, pa/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę