Nasze projekty

Papież Franciszek ekskomunikował Marthę Heizer

Papież Franciszek nałożył karę ekskomuniki na przewodniczącą kontestującego ruchu "Wir sind Kirche" (Jesteśmy Kościołem), 67-letnią Marthę Heizer i jej męża Gerta - donosi w swoim dzisiejszym wydaniu ukazujący się w Innsbrucku dziennik "Tiroler Tageszeitung".


Sprostowanie Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej


Powodem nałożenia kary ekskomuniki jest symulowanie sprawowania Eucharystii, co jest poważnym przestępstwem („delictum gravius”) w prawie kościelnym. Jak wyjaśniono, dr Heizer od dwóch i pół roku głosi publicznie, że wraz ze swym mężem i parą innych wiernych prowadzą takie celebracje we własnym domu. Proponowała ona sprawowanie Eucharystii prywatnie, bez kapłanów, aby w ten sposób wprowadzić „kapłaństwo kobiet”. Wyjaśniała, że w trakcie tych celebracji „Kościoła domowego” używają jedynie Biblii i modlą się spontanicznie. Stolica Apostolska postępowanie w sprawie tych „Mszy prywatnych” prowadziła przez kilka lat.

Nałożenie ekskomuniki oznacza, że osoby które ją zaciągnęły, bez uprzedniego zwolnienia z tej kary przez Stolicę Apostolską, nie mogą przyjmować sakramentów Kościoła. Wczoraj wieczorem dekret o ekskomunice osobiście chciał dostarczyć obydwojgu biskup Innsbrucku, Manfred Scheuer, ale nie został przyjęty.

Reklama
Reklama

Małżonkowie Heizer należeli do grona osób promujących tzw. referendum kościelne, poprzedzające utworzenie ruchu „Wir sind Kirche”. W 1996 r. Kongregacja Nauki Wiary orzekła, że inicjatywa ta „w części jest sprzeczna z nauczaniem Kościoła i otwarcie przeciwstawia się kościelnemu porządkowi”, jej zwolennicy „przyczyniają się do rozłamu między ludem Bożym a kierownictwem Kościoła”, zaś „model Kościoła proponowany przez «Wir sind Kirche» jest nie do pogodzenia z obowiązującym modelem Kościoła”.

Ruch „Wir sind Kirche” (Jesteśmy Kościołem) zainicjował wiosną 1995 r. nauczyciel religii w gimnazjum w Innsbrucku, dr Thomas Plankensteiner. Oprócz Austrii organizacja zdobyła zwolenników w Niemczech i innych krajach. Jej członkowie domagają się m.in. zniesienia obowiązkowego celibatu dla księży, kapłaństwa kobiet w Kościele oraz większego zakresu współdecydowania świeckich w sprawach Kościoła. Martha Heizer była współzałożycielką „Wir sind Kirche”, od kwietnia br. jest przewodniczącą tego ruchu.


st (KAI) / Innsbruck

Reklama
Reklama

Sprostowanie Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej


Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite