Nasze projekty

Papież do Polaków: pamiętajcie, że pokój można budować tylko na prawdzie

„Niech troska o wspólne dobro, właściwe panowanie nad gniewem i wzajemne przebaczenie, pomogą wam budować cywilizację miłości w waszej obecnej sytuacji" - powiedział papież, pozdrawiając podczas dzisiejszej audiencji Polaków.

fot. Dhcatólico/cathopic.com

Podczas dzisiejszej audiencji ogólnej papież w kilku słowach pozdrowił Polaków. Nowy Rok rozpoczęliśmy od zaproszenia do budowania pokoju na świecie, w Ojczyźnie, w rodzinie, w swoim sercu. Pamiętajcie, że pokój można budować tylko na prawdzie. Niech troska o wspólne dobro, właściwe panowanie nad gniewem i wzajemne przebaczenie, pomogą wam budować cywilizację miłości w waszej obecnej sytuacji. Z serca błogosławię wam i waszym rodzinom – powiedział Franciszek.

ZOBACZ: Franciszek: trudno jest być razem, jeśli nie praktykuje się sztuki przebaczenia

Papieską katechezę streszczono także po polsku:

Reklama

Dzisiejsza katecheza jest o gniewie – to wada łatwa do rozpoznania, bo gniew trudno jest ukryć. Rodzi się on z doznanej lub domniemanej niesprawiedliwości. Niszczy relacje międzyludzkie. Często nie uspokaja się z upływem czasu – dystans i cisza potęgują go. Dlatego apostoł Paweł zaleca, aby od razu podejmować próbę pojednania: „Niech nad waszym gniewem nie zachodzi słońce” (Ef 4, 26).

Musimy nauczyć się przebaczać. Trudno jest być razem, jeśli nie praktykuje się sztuki przebaczenia. Tym, co przeciwdziała gniewowi, jest życzliwość, otwartość serca, łagodność i cierpliwość. Nie jesteśmy odpowiedzialni za pojawienie się gniewu, ale zawsze za to, jak się rozwija. Czasami dobrze jest dać mu upust we właściwy sposób. Trzeba się oburzać niesprawiedliwością lub w obliczu ucisku osoby słabej. Z pomocą Ducha Świętego musimy tak ukierunkowywać namiętności, aby obracały się ku dobru.

W dzisiejszej audiencji udział wzięli pielgrzymi z parafii pw. Trójcy Świętej w Rudniku nad Sanem oraz z parafii św. Bartłomieja Apostoła w Majdanie Królewskim (diec. sandomierska); z parafii pw. św. Stanisława Bpa w Uhercach Mineralnych (arch. przemyska); Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Stargardzie wraz z Orkiestrą Dętą z opiekunem młodzieży ks. Stanisławem Szlijanem i założycielem Ośrodka p. Mirosławem Rybkowskim; pielgrzymi z parafii św. Floriana w Chorzowie, a także pielgrzymi indywidualni z kraju i zagranicy. 

Reklama

KAI,pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę