Nasze projekty

Papież do Polaków: okazujcie waszym braciom i siostrom z Ukrainy ewangeliczną gościnność

"Pamiętajcie nadal o waszych braciach i siostrach z Ukrainy, zmuszonych do opuszczenia swojej ojczyzny ogarniętej wojną, szukających pomocy, schronienia i życzliwości w waszym kraju. Okazujcie im ewangeliczną gościnność" – powiedział papież pozdrawiając Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

fot. Bob Wilson/cathopic.com

Papież Franciszek podczas środowej audiencji ogólnej zwrócił się w kilku słowach do Polaków. Serdecznie witam pielgrzymów polskich. W minioną niedzielę obchodzony był Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy pod hasłem: „Wolni, aby wybrać – migrować, czy pozostać” – powiedział papież.

Następnie papież Franciszek poprosił, aby Polacy pamiętali o pomocy ciągle uciekającym przed wojną Ukraińcom. Pamiętajcie nadal o waszych braciach i siostrach z Ukrainy, zmuszonych do opuszczenia swojej ojczyzny ogarniętej wojną, szukających pomocy, schronienia i życzliwości w waszym kraju. Okazujcie im ewangeliczną gościnność. Niech Bóg wam błogosławi – powiedział.

ZOBACZ: Jak dziś wygląda polski Kościół? Jest najnowszy raport

Reklama

Papieską katechezę streszczono również po polsku:

Drodzy bracia i siostry, w ubiegłym tygodniu uczestniczyłem w zakończeniu Spotkań Śródziemnomorskich, które odbywały się w Marsylii pod hasłem: „Mozaika nadziei”. Przyświecało im marzenie, aby region Morza Śródziemnego, zgodnie ze swym powołaniem, znów stał się laboratorium cywilizacji i pokoju.

Morze Śródziemne jest kolebką cywilizacji, kolebką życia! Nie może stać się grobem ani miejscem konfliktu. Łączy ono Afrykę, Azję i Europę; północ i południe, wschód i zachód; ludzi i kultury, narody i języki, filozofie i religie. Z jego wschodniego brzegu dwa tysiące lat temu wyruszyła Ewangelia Jezusa Chrystusa, głosząca, że wszyscy jesteśmy dziećmi jednego Ojca i mamy żyć jako bracia i siostry; że możliwe jest sprawiedliwe i pokojowe współistnienie.

Reklama

Wynikiem wydarzenia w Marsylii jest spojrzenie na Morze Śródziemne, które określiłbym jako ludzkie – nie ideologiczne, nie strategiczne, nie poprawne politycznie ani instrumentalne. A jednocześnie pełne nadziei. Ta nadzieja musi się skonkretyzować w działaniach, aby osoby w pełni swej godności mogły wybrać: migrować czy pozostać, aby każdy mógł żyć w pokoju, bezpieczeństwie i dobrobycie w kraju pochodzenia. Dla tych, którzy nie mogą pozostać w swojej ojczyźnie, trzeba przygotować struktury zapewniające bezpieczeństwo podczas podróży oraz przyjęcie i integrację w miejscu, do którego przybywają.

Oby Matka Boża towarzyszyła wędrówce ludów basenu Morza Śródziemnego, by ten region stał się mozaiką cywilizacji i nadziei.

ZOBACZ TEŻ: Aneta Liberacka: młodzi szukają żywego Boga

Reklama

W dzisiejszej audiencji udział wzięli: Grupa studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego – stypendystów Fundacji Jana Pawła II (z Ukrainy, Białorusi, Kazachstanu, Uzbekistanu, Kirgistanu oraz Indonezji) wraz z opiekunami; klerycy i studenci Wydziału Teologicznego w Opolu oraz studenci innych wydziałów Uniwersytetu Opolskiego; pielgrzymi z parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Chojnicach (56 osób); NMP Wniebowziętej w Mokronosie (diec. kaliska); pw. Podwyższenia Krzyża Świętego z Rumii (arch. gdańska); pw. Świętej Rodziny z Piły (diec. koszalińsko-kołobrzeska); św. Józefa Robotnika w Rytrze (diec. tarnowska); Międzyparafialne grupy pielgrzymów z Włocławka: z parafii związanych ze Zgromadzeniem Najświętszych Serc Jezusa i Maryi – z Wrocławia, Owińsk i Braniewa w podziękowaniu za beatyfikację Męczenników z Picpus i wypraszający dar nowych powołań do życia konsekrowanego; z Polskiej Misji Katolickiej w Leverkusen w Niemczech; a także pielgrzymi indywidualni z kraju i zagranicy.

KAI,pa/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę