Nasze projekty

Ogłoszono temat papieskiego orędzia na Światowy Dzień Pokoju

"Sztuczna inteligencja i pokój" - to temat kolejnego Orędzia na Światowy Dzień Pokoju, jakie ogłosi papież Franciszek. Światowy Dzień Pokoju obchodzony będzie 1 stycznia.

Fot. Long Thiên/Wikipedia

Niezwykłe postępy w dziedzinie sztucznej inteligencji mają coraz większy wpływ na ludzką działalność, życie osobiste i społeczne, politykę i gospodarkę –czytamy w watykańskim komunikacie.

Przypomniano, że Papież Franciszek domaga się otwartego dialogu na temat znaczenia tych nowych technologii, posiadających możliwości destrukcyjne i skutki ambiwalentne. Zwraca on uwagę na potrzebę czujności i działania, aby logika przemocy i dyskryminacji nie zakorzeniła się w produkcji i korzystaniu z takich narzędzi, kosztem najbardziej wrażliwych i wykluczonych. Niesprawiedliwość i nierówności podsycają konflikty i antagonizmy – zaznaczono. Pilna potrzeba odpowiedzialnego ukierunkowania koncepcji i wykorzystania sztucznej inteligencji, tak aby służyła ona ludzkości i ochronie naszego wspólnego domu, wymaga rozszerzenia refleksji etycznej nad sferą edukacji i prawa.

Ochrona godności osoby i troska o braterstwo skutecznie otwarte na całą rodzinę ludzką są niezbędnymi warunkami, aby rozwój technologiczny przyczyniał się do promowania sprawiedliwości i pokoju na świecie – pisze w komunikacie Dykasteria do spraw Służby Integralnemu Rozwojowi Człowieka.

Reklama

KAI,pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę