Nasze projekty

Nie będzie papieskich audiencji. Franciszek zaczyna rekolekcje

Od najbliżej niedzieli Franciszek oraz kardynałowie pracujący w Rzymie rozpoczną rekolekcje wielkopostne. Z tego powodu w przyszłym tygodniu nie będzie papieskich audiencji.

fot. Vatican News/YouTube

Podobnie jak w latach poprzednich od 2021 roku, papież zaprosił kardynałów rezydujących w Rzymie, szefów dykasterii i przełożonych Kurii Rzymskiej do osobistego przeżycia okresu Ćwiczeń Duchowych, zawieszenia pracy i skupienia się na modlitwie w pierwszym tygodniu Wielkiego Postu: od popołudnia w niedzielę 18 do popołudnia w piątek 23 lutego 2024 roku. W tym czasie nie będzie papieskich audiencji, w tym audiencji ogólnej w środę 21 lutego.

Taką indywidualną formułę rekolekcji Kurii Rzymskiej wprowadzono w 2021 roku z powodu pandemii. Wcześniej papież zapraszał swych współpracowników do domu rekolekcyjnego w Aricci pod Rzymem.

Tradycję rekolekcji w Watykanie wprowadził w 1929 roku Pius XI, z tym że do czasu Pawła VI odbywały się one w pierwszym tygodniu Adwentu, a nie Wielkiego Postu. Papież Montini zaczął też jako pierwszy zapraszać do głoszenia nauk hierarchów i teologów spoza Kurii Rzymskiej, a nawet spoza Włoch. Na przykład w 1976 (5-12 marca) zadanie to powierzył metropolicie krakowskiemu kard. Karolowi Wojtyle, który później jako papież Jan Paweł II bardzo rozszerzył tę praktykę.

Reklama

W 1979 rekolekcjonistą był włoski franciszkanin o. Faustino Ossanna, ale od następnego roku papież zapraszał już kardynałów, biskupów, księży i zakonników z całego świata.

ZOBACZ TEŻ: Eksperci KEP o projekcie wykreślenia religii ze średniej ocen: „to dyskryminacja uczniów”

KAI, kh/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę