Nasze projekty

Kard. Nycz uczestniczy w obradach Dykasterii ds. Duchowieństwa. Jej członków przyjął papież

Kard. Kazimierz Nycz uczestniczy w zebraniu plenarnym watykańskiej Dykasterii ds. Duchowieństwa. Z członkami dykasterii spotkał się w czwartek papież Franciszek.

fot. Vatican Media

W czasie spotkania z Dykasterią ds. Duchowieństwa papież podkreślił, że samotność księży to wyzwanie dla wszystkich. Tak wielu kapłanów żyje w zbyt wielkim osamotnieniu, bez poczucia przynależności, które jest niczym kamizelka ratunkowa na burzliwym często morzu życia osobistego i pasterskiego – zaznaczył Franciszek.

Franciszek mówił o tym w kontekście uwag na temat formacji stałej kapłanów. Jak podkreślił, jest niezbędna w naszym szybko zmieniającym się świecie, który stawia nowe pytania i wyzwania. Nie można się łudzić, że samo seminarium wystarczy, kładąc pewny fundament raz na zawsze – mówił papież. Szczególną uwagę zwrócił na wspomniany już problem samotności. Franciszek podkreślił, że kapłan nie może iść po swej życiowej drodze w pojedynkę, dlatego nawiązywanie sieci bratnich relacji jest jednym z priorytetów formacji stałej.

Franciszek o kryzysie powołań

Papież odniósł się też pokrótce do dwóch innych tematów sesji plenarnej Dykasterii ds. Duchowieństwa, a mianowicie powołań i diakonatu stałego. Przyznał, że kryzys powołań jest dziś zjawiskiem coraz bardziej powszechnym i towarzyszy mu również kryzys powołania do małżeństwa. Wielu młodych wyklucza bowiem podjęcie radykalnych życiowych zobowiązań. Nie wolno nam się z tym pogodzić – powiedział Franciszek, zachęcając m.in. do wskrzeszenia Papieskiego Dzieła Powołań Kapłańskich.

Reklama

Mówiąc natomiast o diakonacie stałym, papież przyznał, że wciąż są stawiane pytania dotyczące specyficznej tożsamości tej posługi, którą przywrócono po Soborze. W Kościele spotkało się to z bardzo różnym przyjęciem. Do refleksji nad diakonatem stałym wezwał też ostatni synod, zwracając przy tym szczególną uwagę na diakonię miłości i służbę ubogim.

Kard. Kazimierz Nycz jest członkiem Dykasterii ds. Duchowieństwa od 2010 roku.

Vatican News PL, kh/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę