Nasze projekty

Franciszek zachęca Polaków: propagujcie dziedzictwo św. Jana Pawła II, naśladując świętość jego życia

W czasie audiencji ogólnej papież Franciszek podziękował Polakom za modlitwę podczas jego podróży do Kazachstanu oraz zachęcił, aby "propagowali w świecie dziedzictwo duchowe św. Jana Pawła II".

fot. fot. Levan Ramishvili/Flickr/Angie Menes/Cathopic

Pozdrawiam serdecznie Polaków. Dziękuję wam za dar modlitwy, którą towarzyszyliście mi podczas mojej pielgrzymki do Kazachstanu – powiedział papież Franciszek.

Franciszek pozdrowił w szczególności uczestników obchodów 40. rocznicy powstania Fundacji Jana Pawła II, ustanowionej przez papieża Polaka.

Dziękuję za waszą obecność i zachęcam was, abyście propagowali w świecie jego dziedzictwo duchowe, naśladując świętość jego życia. Niech Bóg wam błogosławi – powiedział.

Reklama

Oto streszczenie papieskiej katechezy w języku polskim:

Drodzy bracia i siostry, w zeszłym tygodniu pojechałem, do Kazachstanu na siódmy Kongres Przywódców Religii Światowych i Tradycyjnych. Wyrażam wdzięczność Prezydentowi Republiki, władzom Kazachstanu oraz biskupom i wszystkim ich współpracownikom za przyjęcie i wielką pracę, jaką wykonali.

Głównym motywem wyjazdu był udział w Kongresie Przywódców Religii Światowych i Tradycyjnych. Kongres omówił i zatwierdził Deklarację Końcową, nawiązującą do tej podpisanej w Abu Zabi w lutym 2019 roku o ludzkim braterstwie. Jest to owoc drogi, która sięga daleko wstecz: myślę oczywiście o historycznym międzyreligijnym spotkaniu na rzecz pokoju, zwołanym przez św. Jana Pawła II w Asyżu w 1986 r.; myślę o dalekowzrocznym spojrzeniu św. Jana XXIII i św. Pawła VI, a także o spojrzeniu wybitnych postaci innych religii jak Mahatmy Gandhiego.

Reklama

Oprócz Kongresu, podróż ta dała mi możliwość poznania władz Kazachstanu i żyjącego tam Kościoła. W tym ogromnym kraju katolików jest niewielu. Ale ten stan, jeśli jest przeżywany z wiarą, może przynieść ewangeliczne owoce: przede wszystkim błogosławieństwo małości, bycia zaczynem, solą i światłem, polegania tylko na Panu, a nie na jakiejś formie ludzkiego znaczenia.

ZOBACZ TEŻ: Spowiedź na stacji benzynowej? Taką możliwość mają podróżni w Brazylii

Kierujemy do Boga nasze podziękowania za tę podróż, i modlitwę, aby przyniosła ona owoce dla przyszłości Kazachstanu i dla życia Kościoła.

Reklama

kh, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę