Nasze projekty

Franciszek zachęca Polaków do obrony prawdy

Wolność w Duchu Świętym to „wolność czynienia dobra i czynienia go w sposób dobrowolny, to znaczy przez pociąg, a nie przymus” – powiedział papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Papież zwrócił się też do Polaków.

fot. youtube.com/ewtn

Ojciec Święty kontynuował cykl katechez zatytułowany: „Duch i Oblubienica. Duch Święty prowadzi lud Boży do Jezusa, naszej nadziei”. 

Franciszek przypomniał, że imię Ducha Świętego, które po hebrajsku brzmi Ruach oznacza tchnienie, wiatr, oddech. Obraz wiatru służy przede wszystkim do wyrażenia mocy Bożego Ducha. Ponadto w Nowym Testamencie Pan Jezus podkreśla jego wolność, bowiem wiatr jest jedyną rzeczą, której nie można okiełznać.  

Chęć zamknięcia Ducha Świętego w pojęciach, definicjach, tezach czy traktatach, jak to niekiedy usiłuje czynić współczesny racjonalizm, oznacza zagubienie Go, zniweczenie Go lub zredukowanie do czystego i prostego ludzkiego ducha. Istnieje jednak podobna pokusa w dziedzinie kościelnej, a jest nią chęć zamknięcia Ducha Świętego w kanonach, instytucjach, definicjach. Duch Święty tworzy i ożywia instytucje, ale sam nie może być «zinstytucjonalizowany». Wiatr wieje «tam, gdzie chce», tak samo Duch rozdziela swoje dary «jak chce» (1 Kor 12, 11) – podkreślił papież. 

Reklama

Następnie Ojciec Święty nawiązał do słów św. Pawła “Gdzie jest Duch Pański – tam wolność” (2 Kor 3, 17).  

Nie jest to wolność czynienia tego, co chcemy, lecz wolność czynienia dobrowolnie tego, czego chce Bóg! Nie jest to wolność czynienia dobra lub zła, lecz wolność czynienia dobra i czynienia go w sposób dobrowolny, to znaczy przez pociąg, a nie przymus – wskazał Franciszek. Zaznaczył, że wolność ta wyraża się w służbie, a nie samowoli. 

Franciszek zwrócił się też bezpośrednio do Polaków obecnych na audiencji:  

Reklama

Pozdrawiam serdecznie Polaków. W tych dniach obchodzicie rocznicę pierwszej podróży apostolskiej św. Jana Pawła II do Ojczyzny oraz jego modlitwy do Ducha Świętego, aby zstąpił i odnowił oblicze ziemi, waszej ziemi – i zostało ono odnowione. Odzyskaliście wolność. Nie zapominajcie, że wolność, która pochodzi od Ducha nie jest „zachętą do hołdowania ciału”, jak mówi św. Paweł, lecz zobowiązaniem do wzrastania w prawdzie objawionej przez Chrystusa i do jej obrony wobec świata. Z serca wam błogosławię. 

Na zakończenie papież zaznaczył, iż tę wolność zyskujemy dzięki wyzwoleniu przez Syna Bożego. Prośmy Jezusa, aby uczynił nas, poprzez swojego Ducha Świętego prawdziwie wolnymi mężczyznami i kobietami. Wolnymi, by służyć w miłości i radości – zachęcił Ojciec Święty. 

Polacy, którzy wzięli udział w dzisiejszej audiencji to między innymi uczestnicy pielgrzymki kapłanów z diecezji świdnickiej, którzy przybyli w pielgrzymce dziękczynnej z okazji 10-lecie kapłaństwa; Grupa pielgrzymów z Tarnowa; pielgrzymi z parafii pw. Michała Archanioła w Szczecinie; z parafii pw. św. Wojciecha, biskupa i męczennika w Białymstoku; Liceum Zespołu Szkół Katolickich im. Jana Pawła II w Skawinie; pielgrzymi z Włocławka; pielgrzymi z Białegostoku; Grupa młodzieży szkolnej z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Karola Wojtyły w Nowym Mieście nad Pilicą, wraz z opiekunami; Członkowie Akcji Katolickiej z Tarnowa oraz Nowego Sącza a także pielgrzymi indywidualni z kraju i zagranicy. 

Reklama

KAI, jk/Stacja7 

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę