Nasze projekty

Franciszek spotkał się z premierem Ukrainy

Franciszek przyjął na prywatnej audiencji Denysa Szmyhala, premiera Ukrainy. Jest to najwyższy rangą przedstawiciel władz ukraińskich, który spotkał się z papieżem od wybuchu wojny. Spotkanie potrwało pół godziny.

fot. Денис Шмигаль/Facebook

Franciszek przyjął ukraińskiego premiera Denysa Szmyhala w czwartek na porannej audiencji. Ich rozmowa dotyczyła przede wszystkim toczącej się wojny.

Ukraiński premier spotkał się również z sekretarzem stanu Pietro Parolinem, któremu towarzyszył abp Paul Richard Gallagher, sekretarz ds. relacji z państwami i organizacjami międzynarodowymi.

Podczas serdecznych rozmów, które odbyły się w Sekretariacie Stanu, podkreślono różne sprawy związane z wojną na Ukrainie, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów humanitarnych i wysiłków na rzecz przywrócenia pokoju. W tym samym kontekście poruszono kilka kwestii dotyczących życia i działalności Kościoła w tym kraju – czytamy w watykańskim komunikacie.

Reklama

Papież Franciszek przekazał ukraińskiemu premierowi odlew z brązu kwiatu, który rodzi się z napisem „Pokój jest kruchym kwiatem”, a także tegoroczne Orędzie na Światowy Dzień Pokoju, dokument o ludzkim braterstwie, książkę o Statio Orbis z 27 marca 2020 roku oraz tom „Encyklika o pokoju na Ukrainie”. Premier Ukrainy przekazał Ojcu Świętemu reprodukcję ceramicznego dzbanka przedstawiającego koguta, który pozostał nienaruszony po bombardowaniu pod Kijowem, kłosy pszenicy z Ukrainy oraz książkę ze zdjęciami na temat trwającej wojny i oporu narodu ukraińskiego – informuje agencja SIR.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Vatican News (@vaticannews)

Denys Szmyhal był już przyjęty przez papieża Franciszka w 2021 roku. Jego obecna wizyta jest pierwszą papieską audiencję dla ukraińskiego polityka tak wysokiej rangi od wybuchu pełnoskalowej agresji rosyjskiej 24 lutego 2022 roku.

Reklama

kh, KAI/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę