Nasze projekty

Franciszek obmył nogi dwunastu więźniarkom

Franciszek przewodniczył wielkoczwartkowej Mszy Wieczerzy Pańskiej w zakładzie karnym dla kobiet Rebibbia na przedmieściach Rzymu. Wzorem Chrystusa, który w Wieczerniku umył nogi 12 Apostołom, papież umył nogi 12 więźniarkom.

fot. Vatican News


Papież Franciszek przewodniczył wielkoczwartkowej Mszy św. Wieczerzy Pańskiej w zakładzie karnym dla kobiet Rebibbia na przedmieściach Rzymu. Wzorem Chrystusa, który w Wieczerniku umył nogi 12 Apostołom, papież umył nogi 12 więźniarkom.

W krótkiej, improwizowanej homilii Franciszek zwrócił uwagę na dwa wydarzenia związane z Wielkim Czwartkiem: umycie stóp przez Jezusa, poprzez które uczy On drogi służby, oraz zdradę Judasza, który nie umiał kochać i dlatego dopuścił się zła.

Papież wyjaśnił, że Jezus przebacza wszystko i zawsze, chce tylko, żebyśmy poprosili Go o przebaczenie. Przypomniał wielokrotnie już cytowane słowa pewnej starszej kobiety, od której usłyszał, że Bóg nie męczy się przebaczaniem, lecz to nas męczy proszenie o nie. Prośmy Boga o łaskę nieustawania w proszeniu o przebaczenie, zachęcił Ojciec Święty, zapewniając, że czeka On na nas z otwartymi ramionami.

Reklama

Franciszek wyjaśnił, że poprzez gest umycia stóp zwraca uwagę na powołanie do służby. Prośmy Boga, by sprawił, że wszyscy będziemy wzrastali w powołaniu do służby, zakończył papież, po czym na wózku inwalidzkim podjechał do podwyższenia, na którym siedziało 12 osadzonych kobiet. Symbolicznie umył, wytarł ręcznikiem i ucałował ich stopy.

W czasie Liturgii Eucharystycznej przy ołtarzu Ojca Świętego zastąpił mistrz papieskich ceremonii liturgicznych abp Diego Ravelli. Ubrany w ornat Franciszek ze swojego fotela dołączył do koncelebry.

W Mszy odprawionej w namiocie ustawionym na boisku sportowym uczestniczyli również przedstawiciele Prison Fellowship Italia (Włoskiego Bractwa Więziennego) i Odnowy w Duchu Świętym, którzy na co dzień jako wolontariusze pomagają osadzonym, a dziś wsparli je w animowaniu śpiewów w czasie liturgii.

Reklama

Kapelan więzienia ks. Andrea Carosella powiedział agencji SIR, że osadzone przygotowywały się do spotkania z papieżem poprzez katechezy wyjaśniające gest umycia nóg. W zakładzie karnym Rebibbia przebywa 360 kobiet i dziecko jednej z niej.

Dyrektora więzienia Nadia Fontana złożyła papieżowi życzenia wielkanocne w imieniu osadzonych i pracowników placówki, po czym więźniarki wręczyły Franciszkowi kosz produktów z więziennego ogrodu, własnoręcznie wykonane: różaniec i dwie stuły. Ojciec Święty odwdzięczył się obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem.

Z kolei krajowy przewodniczący Odnowy Giuseppe Contaldo podkreśla, że poprzez gest umycia nóg, dokonany przez papieża, „Chrystus staje się bliźnim tych naszych sióstr”.

Reklama

KAI

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę