Franciszek o malejącej liczbie urodzeń: to nowa forma ubóstwa, która mnie przeraża

"Piękno rodziny wielodzietnej grozi tym, że stanie się utopią, marzeniem, które trudno zrealizować. Jest to nowa forma ubóstwa, która mnie przeraża" – napisał papież w orędziu do uczestników Kongresu Rodzin, który odbywa się w Rzymie.

fot. Beyond Faith CR/Cathopic

„Włochy, Europa i Zachód czynią swoją przyszłość uboższą” – napisał papież. Problem malejącego przyrostu naturalnego nie trafia na pierwsze strony gazet, ale jest bardzo ważny dla przyszłego funkcjonowania społeczeństwa.

Wiele kobiet i mężczyzn ma trudności z założeniem rodziny – na przykład z powodów ekonomicznych. Papież nazywa to „egzystencjalną peryferyjnością Zachodu”.

„Nowa forma ubóstwa”

„Piękno rodziny wielodzietnej grozi tym, że stanie się utopią, marzeniem, które trudno zrealizować. Jest to nowa forma ubóstwa, która mnie przeraża” – napisał papież.

Reklama
Reklama

Polityka nie może „złożyć broni” w obliczu tego zjawiska – ostrzegł Franciszek, który w czasie swojego pontyfikatu zorganizował już dwa synody biskupów na temat małżeństwa i rodziny.

„Czas na konkrety”

„Wszystko może się zmienić, jeśli odłożymy na bok interesy i ideologie i będziemy współpracować na wszystkich szczeblach: instytucje, media, kultura, gospodarka, sfera społeczna” – napisał.

Wskazał, że nawet sportowcy czy pisarze powinni przyłączyć się do próby „przywrócenia nadziei na życie”. „Wszyscy znają liczby i prognozy – teraz nadszedł czas na konkrety i udzielenie realnych odpowiedzi rodzinom i młodym ludziom” – stwierdził Franciszek.

Reklama
Reklama

kh, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę