Nasze projekty

Franciszek na rzymskim Kapitolu: Jubileusz jest szansą dla Wiecznego Miasta

"Niech odrodzi się we wszystkich świadomość wartości Rzymu" - mówił papież w siedzibie władz miejskich Rzymu, na Kapitolu.

fot. Vatican News/YouTube

Franciszek przypomniał, iż Rzym od zarania swych dziejów powołany jest do wypełniania misji powszechności. Przypominając wartości kultury rzymskiej wskazał na znaczenie chrześcijaństwa, które miało dać „o wiele bardziej radykalną i bezprecedensową nadzieję”. Jednocześnie Franciszek nawiązał do faktu akceptacji przez „wiele wykształconych umysłów i wrażliwych serc” niewolnictwa.

Dzieje się tak również dzisiaj, gdy niemal nieświadomie grozi nam niekiedy wybiórczość i stronniczość w obronie ludzkiej godności, marginalizując lub odrzucając pewne kategorie osób, które ostatecznie znajdują się bez odpowiedniej ochrony – przestrzegł papież.

Omawiając różne wyzwania, przed którymi stawał Rzym w przeszłości papież zauważył też okres trudnych relacji z zjednoczonymi Włochami i ich uregulowanie konkordatowe. Przypominając wydarzenia ostatnich dziesięcioleci, przypomniał wydarzenia ukazujące uniwersalne powołanie Wiecznego Miasta.

Reklama

Franciszek o przygotowaniach do jubileuszu

Franciszek zwrócił uwagę na przygotowania do Jubileuszu roku 2025, który będzie miał charakter religijny. Wydarzenie to „nie może jednak nie angażować miasta w zakresie opieki i prac niezbędnych dla przyjęcia licznych pielgrzymów, którzy je odwiedzą, a także turystów, którzy przyjadą podziwiać ogromny skarb dzieł sztuki i wspaniałe ślady minionych wieków. Dlatego też nadchodzący jubileusz może mieć również pozytywny wpływ na samo oblicze miasta” – wskazał papież.

Dziękując władzom miejskim i rządowi włoskiemu za ich zaangażowanie w przygotowanie Rzymu na przyjęcie pielgrzymów nadchodzącego Jubileuszu, papież potwierdził pragnienie przyjaznej współpracy, która charakteryzuje wzajemne relacje między Włochami a Stolicą Apostolską.

Niech odrodzi się we wszystkich świadomość wartości Rzymu, symbolu, który reprezentuje na wszystkich kontynentach; niech umacnia się, a raczej niech się rozwija, wzajemna i skuteczna współpraca między wszystkimi władzami, które się tam znajdują, dla zgodnego i nieustannego działania, które uczyni go jeszcze bardziej godnym roli, jaką przeznaczenie, a raczej Opatrzność, dla niego zastrzegła – stwierdził Franciszek.

Reklama

KAI, kh/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę