Nasze projekty

Franciszek do Polaków: warto poznawać historię, aby zobaczyć w niej ślady obecności Boga

W czasie audiencji ogólnej papież Franciszek zachęcił Polaków do poznawania historii swojej ojczyzny, "aby zobaczyć obecne w niej ślady obecności Boga".

Fot. influenzando/Cathopic

Franciszek podkreślił, że „potrzeba zgłębiania własnego życia, dotyczy również całych narodów”. Warto poznawać historię swojej ojczyzny, aby zobaczyć obecne w niej ślady obecności Boga – mówił.

Jednocześnie wyraził radość z otwarcia w Lublinie Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich. Życzę, by pomagało ono dowartościować wspólne dziedzictwo, nie tylko obu religii, ale także obu narodów – powiedział papież.

Papieską katechezę streszczono po polsku

Kontynuując cykl katechez o warunkach dobrego rozeznawania dziś zwróciliśmy uwagę na potrzebę poznania historii własnego życia. Jest ona najcenniejszą księgą, a jednak wielu nie czyta jej wcale albo sięga po nią zbytu późno, w chwili śmierci.

Reklama

W niej tymczasem znajduje się to, czego na próżno szukamy gdzie indziej. Zrozumiał to św. Augustyn, wielki poszukiwacz prawdy, na nowo odczytując swoje życie, dostrzegając w nim ciche i dyskretne, lecz zarazem wyraziste ślady obecności Boga. „W głębi duszy byłeś, a ja się po świecie błąkałem i tam szukałem Ciebie. (…) Ze mną byłeś, a ja nie byłem z Tobą” – napisał Augustyn w „Wyznaniach”.

Refleksja nad wydarzeniami naszego życia pozwala dostrzec ważne szczegóły. Na przykład fakt, że jakaś lektura, wyświadczona przysługa czy spotkanie na pierwszy rzut oka nieistotne, wnoszą z czasem wewnętrzny pokój, radość życia i podsuwają kolejne dobre inicjatywy.

Jest to praca nad zebraniem cennych pereł, które Pan rozrzucił na gruncie naszego życia. Dobro jest ukryte, ciche, wymaga powolnego i ciągłego odkrywania. Ponieważ styl Boga jest dyskretny, nie narzuca się; jest jak powietrze, którym oddychamy, nie widzimy go, lecz sprawia, że żyjemy, i uświadamiamy je sobie dopiero wtedy, gdy nam go brakuje.

Reklama

Nawyk odczytywania na nowo swego życia wyostrza nasz wzrok, pozwala dostrzec małe cuda, które Bóg czyni dla nas każdego dnia. W ten sposób zapoznajemy się ze stylem Boga i odkrywamy, w jakim kierunku nas prowadzi.

ZOBACZ TEŻ: Franciszek: życie jest najcenniejszą „księgą” jaką otrzymaliśmy, niestety niektórzy czytają ją zbyt późno

kh, KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę