Franciszek do księży: trzeba zmienić modę liturgiczną, koniec z koronkami

"Trzeba trochę zaktualizować modę liturgiczną" - powiedział w czwartek Franciszek w czasie spotkania z duchowieństwem z Sycylii. "Moi drodzy, dalej koronki? Gdzie my jesteśmy? 60 lat po Soborze!" - dodał.

fot. Fiore Bagatello/Cathopic

Franciszek zaapelował do kapłanów, aby dbali o pobożność ludową, zachowując w niej to co istotne. Pobożność ludowa jest wielkim bogactwem i musimy jej strzec, towarzyszyć jej, aby nie została utracona. Ponadto należy ją wychowywać. Paweł VI mówił na temat pobożności ludowej: oczyśćcie ją od wszelkich zabobonnych gestów, ale zachowajcie to, co jest w niej istotne – mówił.

„Czy księża głoszą tak, że ludzie wychodzą na papierosa?”

A co u was z liturgią? Ja nie wiem, bo nie chodzę na mszę na Sycylii i nie wiem, jak księża sycylijscy głoszą kazania: czy głoszą tak, jak sugeruje Evangelii gaudium, czy też tak, że ludzie wychodzą na papierosa, a potem wracają? Te kazania, w których mówi się o wszystkim i o niczym… – zastanawiam się papież.

Pamiętajcie, że po ośmiu minutach uwaga słabnie, ludzie chcą treści. Myśl, uczucie i obraz, aby starczyło na cały tydzień – zaapelował.

Reklama
Reklama

„Trzeba zaktualizować modę liturgiczną”

Następnie zapytał: a jak odprawiana jest msza? Ja tam nie chodzę, ale widziałem zdjęcia. Mówię jasno. Moi drodzy, dalej koronki? Gdzie my jesteśmy? 60 lat po Soborze!

Franciszek powiedział, że trzeba „trochę zaktualizować sztukę liturgiczną, modę liturgiczną”. Można czasem nosić jakąś koronkę babci, ale tylko czasem – dodał.

kh, Vatican News/PAP/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę