Franciszek dementuje pogłoski o chorobie i rezygnacji: to nigdy nie przyszło mi do głowy

W wywiadzie dla agencji Reuters, papież odniósł się do pogłosek o możliwej rezygnacji. "To nigdy nie przyszło mi do głowy. Na razie nie, na razie nie. Naprawdę!" - stwierdził. Franciszek zdementował również pogłoski o wykryciu u niego choroby nowotworowej.

Fot. Jose Martinez / Cathopic

W półtoragodzinnej rozmowie, jaką papież Franciszek odbył z watykanistą agencji prasowej Reuters Philipem Pullellą, pojawiają się m.in. pytania o stan zdrowia papieża, planowane podróże apostolskie – w tym do Moskwy i Kijowa oraz ewentualną rezygnację z papieskiego urzędu.

Franciszek po raz pierwszy opowiedział publicznie o szczegółach swoich dolegliwości z kolanem, „mówiąc, że doznał 'małego złamania’ w kolanie, gdy zrobił niewłaściwy krok podczas zapalenia więzadła.

Mam się dobrze, powoli dochodzę do siebie – powiedział, dodając, że złamanie było składane, w czym pomogły lasero- i magnetoterapia.

Reklama
Reklama

„Nie powiedzieli mi nic o rzekomym raku”

Franciszek odrzucił też pogłoski o wykryciu nowotworu rok temu, podczas sześciogodzinnej operacji usunięcia części okrężnicy z powodu zapalenia uchyłków, schorzenia częstego u osób starszych.

Ta operacja była wielkim sukcesem – powiedział, dodając ze śmiechem, że „nie powiedzieli mi nic o rzekomym raku”. W omówieniu wywiadu opublikowanym przez Reutersa powiedział jednak, że nie chce operacji na kolanie, ponieważ znieczulenie ogólne podczas zeszłorocznej operacji miało negatywne skutki uboczne.

Franciszek odniósł się do pogłosek o rezygnacji: to nigdy nie przyszło mi do głowy

Papież odniósł się też do pogłosek, jakoby jego sierpniowa wizyta w Aquili, konsystorz i spotkanie poświęcone omówieniu nowej konstytucji apostolskiej miały zwiastować jego rezygnację z papieskiego urzędu.

Reklama
Reklama

Franciszek, czujny i spokojny przez cały wywiad, gdy omawiał szeroki zakres spraw międzynarodowych i kościelnych, wyśmiał ten pomysł – pisze Pulella, w omówieniu swojej rozmowy z papieżem i cytuje jego reakcję: To nigdy nie przyszło mi do głowy. Na razie nie, na razie nie. Naprawdę!

Franciszek powtórzył jednak swoje często deklarowane stanowisko, że może kiedyś zrezygnować, jeśli słabnące zdrowie uniemożliwi mu kierowanie Kościołem – dodaje watykanista.

kh, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę