Nasze projekty

Franciszek bierze udział w szczycie G7

„Czeka nas tu bardzo długi dzień” – powiedział papież Franciszek po przylocie helikopterem na szczyt G7, który odbywa się w Borgo Egnazia. Powitała go tam premier Włoch Giorgia Meloni.

fot. Vatican News/Youtube.com

Franciszek, jak pierwszy papież w historii bierze udział w szczycie G7. Spotkanie grupy siedmiu najbardziej uprzemysłowionych państw świata, odbywa się od 13 do 15 czerwca we włoskiej Apulii. W specjalnym liście biskupi tego regionu przypomnieli politykom, że świat potrzebuje nadziei i wezwali ich do podejmowania odważnych decyzji dla dobra świata i budowania pokoju dla wszystkich.

Czeka nas tu bardzo długi dzień – powiedział papież Franciszek po przylocie helikopterem na szczyt G7, który odbywa się w Borgo Egnazia. Powitała go tam premier Włoch Giorgia Meloni.

Franciszek na G7. Z kim się spotka?

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej poinformowało, że Franciszek wygłosi przemówienie nt. sztucznej inteligencji, gdyż temu zagadnieniu poświęcona jest jedna z dzisiejszych sesji. Jednak to temat światowego pokoju zdominuje spotkanie. W czasie swej wizyty w Borgo Egnazia papież spotka się z wieloma przywódcami państw, w tym prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim i prezydentem USA Joe Bidenem. W sumie w czasie ok. sześciogodzinnej wizyty zaplanowano aż dziesięć dwustronnych spotkań. Poza dwoma wspomnianymi, papież będzie rozmawiał z dyrektor generalną Międzynarodowego Funduszu Walutowego, prezydentami Francji, Kenii, Brazylii, Turcji i Algierii oraz z premierami Kanady i Indii.

Reklama

Franciszek przybył do Apulii w południe, a jego powrót do Watykanu planowany jest po godz. 21. Jest pierwszą głową Kościoła, która weźmie udział w szczycie G7. W trzydniowym spotkaniu grupy siedmiu najbardziej uprzemysłowionych państw świata, na zaproszenie Włoch, biorą udział również przewodniczący Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej oraz przywódcy szeregu innych państw i organizacji międzynarodowych. Szczyt G7 poprzedza szczyt nt. Ukrainy, który 15 czerwca rozpocznie się w Szwajcarii.

ZOBACZ TEŻ: Franciszek będzie pierwszym papieżem, który weźmie udział w szczycie G7. Temat: sztuczna inteligencja

Vatican News PL, kh/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę