Nasze projekty

Franciszek apeluje do rodziców: „nie róbcie tego”

"Jeśli musicie się kłócić, nie róbcie tego przy dzieciach, wyślijcie je do łóżka i kłóćcie się, ile chcecie" - mówił papież podczas spotkania z rodzinami w dzielnicy Palmarola, na zachodnich obrzeżach Rzymu.

Fot. Long Thiên/Wikipedia

W czwartek Franciszek przybył do dzielnicy Palmarola, na zachodnich obrzeżach Rzymu, na trzecie spotkanie „Szkoły Modlitwy” z okazji przyszłorocznego Jubileuszu. Zwrócił się do ok. 30 rodzin, osób starszych, małżeństw i młodzieży.

Franciszek o rodzinie: jest tlenem

To spotkanie odbyło się bez rozgłosu, w kameralnej atmosferze. Uczestnicy w ostatniej chwili zostali powiadomieni o tym wydarzeniu.

Papież mówił o rodzinie, jej wyzwaniach i trudnościach, jej pięknie i potencjale dla Kościoła i społeczeństwa. Bronimy rodziny, która jest tlenem do wychowywania dzieci– podkreślił. Franciszek kilka razy powtórzył kluczowe słowa, na które często wskazuje: „przepraszam, proszę i dziękuję”. To antidotum i lek na rodzinne „burze”. Tam, gdzie słowa zawodzą, wystarczy „mały gest, aby nadrobić zaległości i zacząć od nowa następnego dnia”.

Reklama

„Nie róbcie tego przy dzieciach”

Przykład rodziców jest bardzo ważny dla dzieci. Jak zaznaczył Franciszek, „dzieci obserwują tatusia i mamusię” i cierpią, gdy widzą, że oni nie mogą się porozumieć. Papież poradził rodzicom żyjącym w separacji, aby nie mówili o sobie źle, ale wychowywali swoje dzieci w szacunku. Polecił, aby unikać kłótni przy dzieciach. Jeśli musicie się kłócić, nie róbcie tego przy dzieciach, wyślijcie je do łóżka i kłóćcie się, ile chcecie – mówił papież.

Jeśli rodzice się kłócą, to normalne, ale zawsze zawrzyjcie pokój przed końcem dnia: zimna wojna dzień później jest straszna – mówił.

ZOBACZ TEŻ: Kard. Nycz: czeka nas trumna demograficzna

Reklama

Czworo młodych uczestników spotkania zapytało Papieża, w jaki sposób można dziś pogłębić wiarę: Jedynym sposobem jest świadectwo. Zostawił młodym przesłanie: Jesteście odpowiedzialni za kontynuowanie historii. Dodał: Jedną z pięknych rzeczy w młodych ludziach jest to, że się podnoszą. Wszyscy upadamy w życiu, ale ważne jest, aby nie pozostać upadłymi, jeśli się poślizgniemy.

Po raz kolejny papież zaapelował o szacunek dla osób starszych i troskę o dzieci: Parafia, w której nie słucha się dzieci i lekceważy osoby starsze, nie jest prawdziwą wspólnotą chrześcijańską. Nie zapominajcie, że starzy są pamięcią, a dzieci obietnicą – przypomniał Franciszek.

„Nigdy nie przestawaj z nimi rozmawiać”

Franciszek podkreślił też znaczenie dialogu z dziećmi. Nigdy nie przestawaj z nimi rozmawiać. Edukacja odbywa się poprzez dialog. W ten sposób wychowujesz do wolności. Niech zrozumieją, że mogą rozmawiać o wszystkim – zaznaczył papież.

Reklama

Pozdrowienia dla każdego z obecnych zakończyły spotkanie, podczas którego papież rozdawał uściski i różańce i pozował do zdjęć. Rozmawiał nawet z „babcią Marią” połączoną przez Skype’a z telefonem jej wnuka. W prezencie dla rodzin Franciszek zostawił obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus.

Vatican News, KAI, kh/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę