Nasze projekty

„Episkopat to nazwa służby, a nie zaszczyt” – papież udzielił święceń biskupich dwóm współpracownikom

"Niech największy wśród was będzie jak najmniejszy. A ten, kto rządzi, niech będzie jak ten, kto służy" – mówił Franciszek podczas Mszy św. w bazylice św. Piotra w Watykanie, w trakcie której osobiście udzielił święceń biskupich dwóm bliskim współpracownikom. Sakrę otrzymali: ks. prałat Guido Marini, który został mianowany ordynariuszem diecezji Tortona oraz ks. Andrés Gabriel Ferrada Moreira, - sekretarz Kongregacji ds. Duchowieństwa.

fot. Solideo/Cathopic

Papież zwrócił uwagę, że w nowych biskupach „obecny jest sam Pan nasz Jezus Chrystus, wieczny Arcykapłan”. Przypomniał, że Chrystus, który nadal głosi Ewangelię zbawienia i uświęca wierzących w ojcostwie biskupa powiększa swoje ciało, którym jest Kościół, o nowe członki.To Chrystus w mądrości i roztropności biskupa prowadzi lud Boży w jego ziemskiej pielgrzymce do wiecznej szczęśliwości – powiedział Franciszek.

Wielka odpowiedzialność kościelna

Ojciec Święty mówił o wielkiej odpowiedzialności kościelnej, do której zostali p nowi biskupi, przypominając, że „Jezus Chrystus został posłany przez Ojca, aby odkupić ludzkość, posłał z kolei na świat dwunastu apostołów, aby napełnieni mocą Ducha Świętego głosili Ewangelię wszystkim narodom i zgromadzili je pod jednym pasterzem, uświęcali je i doprowadzili do zbawienia”.

Zostaliście wybrani spośród ludzi i dla ludzi, zostaliście ustanowieni nie dla siebie, lecz dla innych, w sprawach odnoszących się do Boga. W rzeczywistości 'episkopat’ jest nazwą służby – nie ma prawdziwego episkopatu bez służby – a nie zaszczytem, jak chcieli uczniowie, jeden po prawej, drugi po lewej stronie, ponieważ zadaniem biskupa jest bardziej służyć niż dominować, zgodnie z przykazaniem Mistrza: 'Niech największy wśród was będzie jak najmniejszy’. A ten, kto rządzi, niech będzie jak ten, kto służy. I dzięki tej służbie zachowacie swoje powołanie i będziecie prawdziwymi pasterzami w służbie, nie dla zaszczytów, dla władzy, dla potęgi… Nie, służcie, zawsze służcie – mówił papież.

Reklama

„Upominaj, strofuj, napominaj z wielkodusznością i doktryną”

Wskazując na rolę nowych biskupów we wspólnocie wierzących, Franciszek podkreślił priorytety biskupiej posługi, poczynając od głoszenia Słowa przy każdej okazji, czy to stosownej, czy nie. Upominaj, strofuj, napominaj z wielkodusznością i doktryną – zaznaczył i wskazał: Przez modlitwę i ofiarę za swój lud czerpcie z pełni świętości Chrystusa wielorakie bogactwa łaski Bożej.

Będziecie kustoszami wiary, służby, miłości w Kościele” – zachęcał papież nowych biskupów i podkreślił, że do tego potrzebna jest zdolność do bliskości. „Pomyślcie, że bliskość jest najbardziej typowym śladem Boga – powiedział i zacytował Księgę Powtórzonego Prawa: „Bo któryż naród wielki ma bogów tak bliskich, jak Pan, Bóg nasz, ilekroć Go wzywamy?”

Zadania biskupa według papieża Franciszka

Pierwszym zadaniem biskupa jest modlitwa. Modlić się sercem, modlić się. Nie mam czasu. Nie! Odrzućcie wszystkie inne rzeczy, ale módlcie się, to jest pierwsze zadanie biskupa. Bliskość z Bogiem w modlitwie – powiedział Franciszek.

Reklama

Drugą bliskością zalecaną przez Franciszka nowym biskupom jest bliskość z innymi biskupami. Przypomina, że czasem słyszy się, jak ludzie mówią: „Nie, tamci są z tej partii, ja jestem z tej…” i ostrzegł: Bądźcie biskupami, będą wśród was dyskusje, ale jako bracia, ale blisko. Nigdy nie mów źle o braciach biskupach, nigdy. Bliskość biskupów. Druga bliskość, do ciała episkopalnego – powiedział papież.

Franciszek wskazał na trzeci poziom bliskości, która dotyczy księży: Proszę, nie zapominajcie, że księża są waszymi najbliższymi sąsiadami – powiedział, ubolewając, gdy biskupi mają napięty plan dnia i odkładają spotkanie z księdzem. Jeśli dowiesz się, że ksiądz cię wzywał, zadzwoń do niego tego samego dnia lub następnego. Dzięki temu będzie wiedział, że ma ojca. Bliskość z kapłanami, a jeśli nie przyjdą, idźcie i zobaczcie ich: bliskość – powiedział papież.

Czwarta bliskość dotyczy bliskości wobec „świętego wiernego ludu Bożego”. Nie zapominaj, że zostałeś 'wzięty z trzody’, nie przez elitę, która studiowała, ma wiele tytułów i jest biskupem. Nie: z trzody – powiedział Franciszek i wezwał: Niech Pan sprawi, abyście wzrastali na tej drodze bliskości, abyście lepiej naśladowali Pana, ponieważ On zawsze był i jest blisko nas, a Jego bliskość, która jest bliskością współczującą i czułą, prowadzi nas naprzód. I niech Matka Boża ma Was w swojej opiece.

Reklama

Bp Guido Marini

Bp. Guido Marini urodził się w Genui 31 stycznia 1965 roku. Tam się kształcił i 4 lutego 1989 roku przyjął święcenia kapłańskie. Uzupełniał potem wykształcenie na Papieskich Uniwersytetach: Laterańskim – w zakresie prawa kanonicznego i Salezjańskim – w dziedzinie psychologii środków społecznego przekazu. W latach 1988-2003 był osobistym sekretarzem trzech kolejnych arcybiskupów Genui: kardynałów Giovanniego Canestriego, Dionigiego Tettamanziego i Tarcisio Bertone. Był też mistrzem ceremonii liturgicznych dwóch ostatnich, a następnie kard. Angelo Bagnasco.

W latach 2003-05 kierował archidiecezjalnym Urzędem ds. Wychowania i Szkoły ze szczególnym uwzględnienia nauczania religii katolickiej. Do roku 2001 był także członkiem Rady Kapłańskiej a od 2005 roku był kanclerzem Kurii Arcybiskupiej. Od 1992 roku wykładał prawo kanoniczne w genueńskiej sekcji Wydziału Teologicznego Północnych Włoch i w Wyższym Instytucie Nauk Religijnych.

1 października 2007 roku Benedykt XVI mianował go mistrzem papieskich celebracji Liturgicznych i prałatem honorowym Jego Świątobliwości. W związku z tym, podczas konklawe w dniach 12-13 marca 2013 pełnił funkcję notariusza. Papież Franciszek po swym wyborze na Stolicę Piotrową zatwierdził go na stanowisku mistrza papieskich celebracji liturgicznych.

Ks. Marini ogłosił wiele prac i artykułów z zakresu duchowości. Był także kierownikiem duchowym i duszpasterzem różnych grup młodzieżowych, jak również asystentem duchowym kilku żeńskich wspólnot zakonnych. 17 stycznia 2019 roku papież Franciszek mianował go szefem Chóru Kaplicy Sykstyńskiej (Cappella Musicale Pontificia Sistina), włączonego jednocześnie do Urzędu Celebracji Liturgicznych, a także powierzył mu zadanie opracowania nowego statutu tej instytucji.

Diecezja Tortona należy do metropolii genueńskiej. Na jej terenie mieszka 275 tys. katolików, stanowiących 97 proc. ludności. Posługuje im 150 księży, w tym 55 zakonnych.

Bp Andrés Gabriel Ferrada Moreira

Andrés Gabriel Ferrada Moreira urodził się 10 czerwca 1969 r. w Santiago de Chile. Święcenia kapłańskie przyjął 3 lipca 1999 r. dla archidiecezji Santiago de Chile. W 2006 r. uzyskał doktorat z teologii na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Pełnił różne funkcje duszpasterskie w swej diecezji, w tym dyrektora ds. studiów i prefekta teologii w Seminario Pontificio Mayor de los Santos Ángeles Custodios (Santiago de Chile). Od 2018 roku do chwili obecnej jest urzędnikiem Kongregacji ds. Duchowieństwa. Papież powierzył mu tytularne arcybiskupstwo w Tiburnii

kw/KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę