Nasze projekty

Bezdomni przygotowali część ozdób na watykańską choinkę

Na placu św. Piotra stanęła choinka - majestatyczny świerk o wysokości 28 metrów, który został przywieziony ze Słowenii. Część drewnianych ozdób na świąteczne drzewko została przygotowana przez bezdomnych.

Jak nigdy dotąd, choinka i żłobek są w tym roku znakiem nadziei dla Rzymian i pielgrzymów, którzy będą mieli okazję przybyć, aby je podziwiać – te słowa Papież skierował podczas audiencji dla delegacji ze Słowenii, która podarowała majestatyczny, 75-letni świerk o wysokości prawie 30 metrów oraz o wadze 7 ton. Pochodzi on z gminy Kočevje w południowo-wschodniej części kraju.

Ojciec Święty zwrócił uwagę, że choinka i żłóbek pomagają stworzyć klimat właściwy Bożemu Narodzeniu, sprzyjający przeżywaniu z wiarą tajemnicy przyjścia na świat Zbawiciela. W żłóbku wszystko mówi nam o „dobrym” ubóstwie, o ubóstwie ewangelicznym, które czyni nas błogosławionymi: kontemplując Świętą Rodzinę i inne postacie, jesteśmy przyciągani przez ich rozbrajającą pokorę.

Oprócz olbrzymiego świerku, Słowenia dostarczyła do Watykanu również 40 mniejszych drzewek, które staną w biurach Stolicy Apostolskiej. Jedno z nich ustawione zostanie w schronisku dla bezdomnych, znajdującym się nieopodal Placu św. Piotra. Ambasador Słowenii przy Watykanie zadeklarował też, że rząd jego kraju ufunduje świąteczny posiłek dla mieszkańców schroniska.

Reklama

Ozdoby, które znajdują się na watykańskiej choince, zostały ręcznie wykonane z drewna i słomy, a pracowało przy nich prawie 400 osób, które uczyły się ich wykonywania z filmów instruktażowych. Wśród twórców ozdób znalazły się też osoby bezdomne – zarówno ze Słowenii jak i z Rzymu. Chcieliśmy przynieść radość i ducha Bożego Narodzenia także osobom, które nie mają swojego domu – powiedziała Sabina Šegula, florystka odpowiedzialna za przygotowanie ozdób.

Słowenia podarowała choinkę jako symbol wdzięczności za wsparcie Watykanu dla ruchu niepodległościowego tego kraju w 30. rocznicę odzyskania przez Słowenię niepodległości. Jan Paweł II bardzo dobrze rozumiał wszystko, co działo się nie tylko w ówczesnej Słowenii czy Jugosławii, ale także w Europie. Osobiście był zaangażowany w proces odzyskania przez nasz kraj niepodległości– powiedział Jakob Štunf, ambasador Słowenii przy Stolicy Apostolskiej. Słowenia jest faktycznie uznawana za jeden z najbardziej zielonych krajów na świecie. Ponad 60% terytorium Słowenii pokrywają lasy – przypomniał, dodając, że to drzewo można uznać za prezent od „zielonego serca Europy”.

Reklama

ah, vaticannews, CNA/Stacja7

 

 

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę