Zniszczenia w świątyni Hagia Sophia. Turyści zdrapują na pamiątkę kawałki fresków

Z powodu znaczącego wzrostu liczby pielgrzymów i turystów, którzy odwiedzają Hagię Sophię, w świątyni dochodzi do coraz większych zniszczeń.

fot. Raimond Klavins/Unsplash

W kwietniu w mediach społecznościowych opublikowano zdjęcia dokumentujące rozległe uszkodzenia jednych z dwóch głównych drzwi bazyliki. Serif Yasar, prezes Stowarzyszenia Miłośników Historii i Sztuki w Stambule uważa, że za zniszczenia odpowiada znaczny wzrost liczby pielgrzymów i turystów odwiedzających Hagia Sophia po tym, jak stała się ona meczetem.

Yasar rozmawiał z pracownikami bazyliki i zrobił setki zdjęć z jej wnętrza. Na niektórych fotografiach widać turystów, którzy zdrapują ze ścian fragmenty fresków do plastikowych toreb. Na innych muzułmanów, którzy usiłują odłamać na pamiątkę kawałki zabytkowych drzwi do świątyni.

100 tysięcy osób przebywa w tym miejscu jednego dnia

Po publikacji sporo środowisk zaprotestowało przeciwko dewastacji Hagia Sophia i zażądało natychmiastowych działań, by ją powstrzymać. Zdarza się, w Hagia Sophia przebywa jednego dnia nawet 100 tysięcy osób np. w czasie największych świąt muzułmańskich, takich jak zakończenie Ramadanu.

Reklama
Reklama

Musimy lepiej zarządzać świątynią. Oznacza to niestety ograniczenie liczby odwiedzających i zatrudnienie nowych strażników – przyznaje turecka architekt Zeynep Ahunbay, odpowiedzialna za opiekę nad bazyliką.

Specjalistka od renowacji zabytków poinformowała, że wysłała już zalecenia w tej sprawie do odpowiednich ministerstw.

W bazylice dochodzi także do przypadkowych zniszczeń, ponieważ z powodu znacznego wzrostu odwiedzających, coraz trudniej utrzymać porządek. Dlatego zakupiono maszyny sprzątające, którym jednak zdarza się zawadzić o kolumnę i uszkodzić kawałek starożytnego marmuru.

Reklama
Reklama

W 1985 roku UNESCO uznało Hagię Sophię za obiekt światowego dziedzictwa kulturowego i od tego czasu monitoruje kondycję bazyliki. Niedawno przedstawiciele organizacji zaapelowali do tureckich władz o wprowadzenie jasnego planu zabezpieczenia i konserwacji świątyni.

kh, Vatican News/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę