Nasze projekty

Zmiany w portugalskim Kościele. Papież mianował nowego patriarchę Lizbony

Papież Franciszek przyjął rezygnację kard. Manuela Clemente z urzędu patriarchy Lizbony. Jego następcą mianował dotychczasowego biskupa polowego Portugalii Rui Manuela Sousę Valério.

fot. amorsanto/cathopic.com

Rui Manuel Sousa Valério urodził się 24 grudnia 1964 roku w Ourém, w diecezji Leiria-Fátima. Wstąpił do Zgromadzenia Misjonarzy Montfortanów (SMM), w którym w 1990 roku złożył śluby wieczyste, a w 1991 roku przyjął święcenia kapłańskie.

Po studiach z filozofii na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim i z teologii na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, otrzymał licencjat kanoniczny z teologii dogmatycznej. Uczęszczał także na wykłady z filologii na Uniwersytecie La Sapienza w Rzymie i z duchowości w Międzynarodowym Ośrodku Montfortańskim w Louvain w Belgii.

ZOBACZ: Nastolatka odzyskała wzrok w czasie ŚDM w Lizbonie. „To moje nowe urodziny”

Reklama

Był kolejno m.in.: duszpasterzem w parafii Castelverde di Lunghezza w diecezji rzymskiej, wikariuszem parafii w Castro Verde w diecezji Beja w Portugalii, proboszczem w Póvoa de Santo Adriãoe w patriarchacie Lizbony, a także kapelanem wojskowym szpitala Marynarki Wojennej w Lizbonie i Szkoły Morskiej w Alfaiete. Ponadto w łonie swego zgromadzenia był formatorem postulantów, radcą i przełożonym lokalnym.

27 października 2018 roku został biskupem polowym Portugalii. Sakrę biskupią przyjął 25 listopada tego roku z rąk kard. Manuela Clemente.

KAI,pa/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę