Nasze projekty

Zmarł bp František Václav Lobkowicz. Był pierwszym ordynariuszem diecezji, utworzonej przez św. Jana Pawła II

W czwartek, 17 lutego 2022 r., w wieku 74 lat, w Szpitalu Miejskim w Ostrawie, po krótkiej hospitalizacji zmarł biskup diecezji ostrawsko-opawskiej, František Václav Lobkowicz. Był pierwszym ordynariuszem tej diecezji, utworzonej przez św. Jana Pawła II w 1996 roku.

fot. Pavel Zuchnický/CC BY-SA 4.0/wikipedia.org

Biskup František Václav Lobkowicz urodził się 5 stycznia 1948 r. w Pilźnie. Jego rodzicami byli Jarosław Klaudiusz, książę Lobkowicz i Gabriela z Korff-Schmising-Kerssenbrock. Miał pięcioro rodzeństwa. Młodszy brat Filip Zdeněk Lobkowicz jest opatem klasztoru premonstratensów Teplá koło Mariańskich Łaźni. Zmarły biskup był również członkiem zakonu premonstratensów. Śluby uroczyste złożył 10 sierpnia 1972 roku w Chotěšovie.

František Václav Lobkowicz studiował teologię w Litomierzycach i Innsbrucku w Austrii. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk kardynała Franciszka Tomáška 15 sierpnia 1972 r. w Pradze. W latach 1972-1974 odbywał zasadniczą służbę wojskową, a od 1975 roku pracował jako ksiądz w archidiecezji ołomunieckiej, z dala od domu rodzinnego. Pracował w parafiach Frydek, Jabłonków – gdzie posługując wśród Polaków nauczył się języka polskiego i Ostrawa-Mariánské Hory.

Posługiwał Polakom mieszkającym w Pradze

17 marca 1990 r. papież Jan Paweł II mianował go biskupem tytularnym Catabum Castra i biskupem pomocniczym archidiecezji praskiej. Sakrę biskupią przyjął 7 kwietnia 1990 r. w Pradze, z rąk kardynała Franciszka Tomáška. W archidiecezji praskiej posługiwał do 1996 r., w tym mieszkającym w stolicy Republiki Czeskiej Polakom. Po utworzeniu diecezji ostrawsko-opawskiej przez papieża Jana Pawła II, 30 maja 1996 r. został mianowany jej pierwszym biskupem. Ingres do katedry Boskiego Zbawiciela w Ostrawie odbył 31 sierpnia 1996 roku. Także tutaj posługiwał Polakom mieszkającym na Zaolziu.

Reklama

Równocześnie z utworzeniem diecezji, przed pierwszym biskupem stanął szereg zadań. Od założenia kurii diecezjalnej, stworzenia zespołu współpracowników, utworzenia ośrodków duszpasterskich, aż po budowę budynku diecezjalnego na placu kościelnym, który został otwarty w 2000 roku. Biskup Franciszek Wacław Lobkowicz wyświęcił kilkudziesięciu kapłanów, nie tylko dla swojej diecezji, ale także dla wspólnoty premonstratensów i innych zakonów.

W ciągu ostatnich sześciu lat jego posługę biskupią zaczęły komplikować problemy zdrowotne. W 2016 roku przeszedł skomplikowaną operację. Po powrocie do zdrowia wznowił swoją posługę. W 2017 r. dla diecezji został mianowany biskup pomocniczy, bp Martin David, który z dniem 1 czerwca 2020 r. został administratorem apostolskim diecezji i przejął zadania związane z jej kierowaniem.

pa, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę