Co roku w rzymskiej bazylice Matki Bożej Większej zrzuca się płatki białych róż, które nawiązują do pewnej legendy.
To bazylika, z którą jest mocno związany Franciszek. Przed każdą podróżą i po powrocie z niej papież modli się w tej świątyni przed ikoną Salus Populi Romani. Tym razem Franciszek pojawił się w bazylice na nieszporach związanych z obchodami uroczystości Matki Bożej Śnieżnej. Była to kulminacja uroczystości upamiętniającej „cud śniegu”, która zbiegła się z rocznicą konsekracji tej bazyliki.
Podczas śpiewu „Magnificat” nastąpił tradycyjny „opad śniegu”, w postaci płatków białych róż, nawiązujący do legendy o tym, że 5 sierpnia 352 roku na wzgórze Eskiwilin spadł śnieg na znak, iż w tym miejscu ma być wybudowana świątynia.
W homilii papież wskazał, że „cudowne zjawisko” można odczytać jako „symbol łaski, to znaczy rzeczywistości, która łączy w sobie piękno i darmowość”. Jest to coś, na co nie można zasłużyć, a tym bardziej kupić, można to jedynie otrzymać w darze i jako takie jest całkowicie nieprzewidywalne, tak jak opady śniegu w Rzymie w środku lata. Łaska wzbudza zadziwienie i zachwyt – wskazał Franciszek.
Za „o wiele ważniejszy znak” uznał znajdującą się w bazylice „starożytną Ikonę Maryjną” – Salus Populi Romani, w której „łaska w pełni uzyskuje swoją chrześcijańską formę”. Tutaj łaska ukazuje się w swej konkretności, oczyszczona z wszelkiej powłoki mitologicznej, magicznej, spirytualistycznej, która zawsze zagraża w kwestiach religii. W ikonie jest tylko to, co istotne: Niewiasta i Syn – zwrócił uwagę papież. Zaznaczył, że „Niewiasta jest pełna łaski, poczęta bez grzechu, niepokalana jak świeżo spadły śnieg”.
Przeczytaj również
Franciszek: „Maryja jest pośredniczką łask”
Franciszek stwierdził, że „lud wierny przychodzi prosić Świętą Bożą Rodzicielkę o błogosławieństwo, ponieważ jest Ona pośredniczką łask, które zawsze, i tylko, wypływają od Jezusa Chrystusa, poprzez działanie Ducha Świętego”.
Papież przyzywał „Jej wstawiennictwa za Rzym i za cały świat, zwłaszcza w intencji pokoju”, tłumacząc, że jest on „prawdziwy i trwały tylko wtedy, gdy bierze początek z serc skruszonych i otrzymujących przebaczenie”, pochodzi bowiem „z Krzyża Chrystusa, z Jego Krwi, którą wziął od Maryi i przelał na odpuszczenie grzechów”.
Vatican News, KAI, kh/Stacja7