Nasze projekty

W tragicznym pożarze na Hawajach cudownie ocalał kościół. „Naokoło wszystko płonęło”

Podczas jednego z największych pożarów w historii USA, w którym 8 sierpnia na hawajskiej wyspie Maui spłonęło m.in. całe 12-tysięczne miasteczko Lahaina, cudownie ocalał miejscowy zabytkowy kościół Matki Bożej Zwycięskiej.

fot. Sachin Jose/Twitter.com

W wypowiedziach dla mediów rzecznik diecezji Honolulu ks. Terrence Watanabe uznał, że „kościół ten, który uratował się w czasie, gdy naokoło wszystko płonęło, jest w jakim sensie cudem i duchowym znakiem obecności Boga wśród nas i Jego opieki nad nami”.

ZOBACZ TEŻ: Telewizja pokaże niezwykłe widowisko o bł. Stefanie Wyszyńskim. Na scenie wystąpią znani artyści

Kapłan ten, będący jednocześnie proboszczem kościoła św. Pawła we wschodniej części wyspy, do której ogień nie dotarł, w rozmowie z dziennikiem telewizyjnym „Nation News” 15 sierpnia nazwał to zdarzenie „trudnym do uwierzenia cudem” i zapytał retorycznie: „Jak to jest możliwe, że nie uschły nawet znajdujące się w kościele przy ołtarzu kwiaty, podczas gdy tuż obok spłonęła cała szkoła?”.

Reklama

Zdaniem rozmówcy „naszemu życiu towarzyszą różne duchowe oznaki tego, że Bóg opiekuje się nami” a w wypadku kościoła Maria Lanakila [po hawajsku Matki Bożej Zwycięskiej] „niewątpliwie stanowi to dużą pociechę dla dotkniętych tragedią mieszkańców Lahainy”.

Do cudownie ocalałego kościoła i na miejsce tragedii przybył biskup Honolulu Larry Silva i w towarzystwie 8 księży odprawił tam Mszę św. Obiecał też zorganizowanie kościelnego wsparcia dla mieszańców tego zniszczonego miasta.

Reklama

ZOBACZ: Franciszek zadzwonił do mamy opłakującej śmierć syna. „Płakał ze mną”

Pożar na Maui, w którym doliczono się dotychczas 111 ofiar, ale może ich być nawet dziesięciokrotnie więcej – największy w Stanach Zjednoczonych od 1918 (w pożarze w stanach Minnesota i Wisconsin zginęło wówczas 457 osób) – był prawdopodobnie wynikiem zwarcia w układach elektrycznych po uderzeniu huraganu Dora na Hawaje. W ogniu krytyki znalazła się w związku z tym firma Power Hawaiian, która nie przerwała dostaw prądu mimo różnych ostrzeżeń.

Cudownie ocalały kościół Maria Lanakila jest zabytkiem historycznym. Pierwszą tymczasową kaplicę katolicką wzniesiono tam w 1846 dzięki staraniom przybyłych z Francji misjonarzy ze Zgromadzania Najświętszych Serc Jezusa i Maryi. W 1858 ks. Albert Boullion doprowadził do konsekracji pierwszego kościoła parafialnego. W latach 1927-28 na jego fundamentach zbudowano istniejący do dziś kościół murowany, uznany 29 grudnia 1962 za ważny obiekt zabytkowy.

Reklama

KAI,pa/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę