Nasze projekty

W Londynie odbędą się zagraniczne obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski

Po raz pierwszy w wykonaniu London Philharmonic Orchestra, 5 marca w Royal Festival Hall w Londynie zabrzmi „Stabat Mater” op. 53 Karola Szymanowskiego. Koncert, współorganizowany przez Instytut Adama Mickiewicza w ramach programu Polska Music, będzie pierwszym zagranicznym wydarzeniem programu obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski

Orkiestrę poprowadzi Vladimir Jurowski, pierwszy dyrygent London Philharmonic Orchestra, uważany obok sir Simona Rattle’a, Walerija Gergijewa i Edwarda Gardnera za jednego z największych współczesnych wielbicieli i ambasadorów twórczości Szymanowskiego na świecie. Partie solowe wykonają Elżbieta Szmytka – sopran, Anne Sofie von Otter – mezzosopran i Andrzej Dobber – baryton.

Pomimo niewielkich rozmiarów dzieła i skromności wykorzystanych w nim środków, jest ono jednym z najbardziej ekspresyjnych i donośnych w twórczości Szymanowskiego, jest również jednym z największych arcydzieł dwudziestowiecznej muzyki sakralnej – tak o „Stabat Mater” wypowiada się prof. Adrian Thomas.

Reklama
Reklama

„Stabat Mater” zajmuje w twórczości Szymanowskiego szczególne miejsce. Na powstanie utworu wpłynęło kilka okoliczności: zamówienie przez Bronisława Krystalla „Requiem” poświęconego pamięci jego przedwcześnie zmarłej żony, skrzypaczki Izabeli Krystallowej, własny zamysł Szymanowskiego na skomponowanie „Chłopskiego requiem”, w którym pobrzmiewałyby echa śpiewanych w wiejskich kościółkach ulubionych przez niego „Gorzkich żali”, a także osobisty dramat, którego doznał po tragicznej śmierci siostrzenicy – Alusi Bartoszewiczówny.

Reklama
Reklama

Szymanowski w jednym z wywiadów mówił: „Na postanowienie moje napisania utworu religijnego wpłynął cały szereg pobudek, od wewnętrznych osobistych przeżyć począwszy aż do zewnętrznych okoliczności życiowych, które sprawiły, że ostatniej zimy, odłożywszy chwilowo na bok inne, zaczęte już «świeckie dzieła», poświęciłem się wyłącznie «Stabat Mater»”.

W programie koncertu znajdzie się także „Sześć Pieśni” op.13 Alexandra von Zemlinskiego do tekstów Maurice’a Maeterlincka oraz wykonanie III Symfonii D-dur „Polska” op. 29 Piotra Czajkowskiego, która zawdzięcza swój „polski” podtytuł motywom rytmicznym pojawiającym się w piątej części tego dzieła, charakterystycznym dla poloneza. Orkiestrze towarzyszyć będzie London Philharmonic Choir, przygotowany przez Neville’a Creeda.

Reklama

„Stabat Mater” zostanie ponownie zaprezentowane publiczności 11 marca podczas belgijskiego festiwalu Klarafestival w Brukseli. Belgijska publiczność usłyszy dzieło Szymanowskiego niemal w tym samym wykonaniu; do składu dołączy jeszcze jeden polski głos – partię mezzosopranu zaśpiewa Agnieszka Rehlis. W programie brukselskiego koncertu obok „Stabat Mater” znajdą się także utwory Sofii Gubajduliny „Siedem ostatnich słow” i Alexandra von Zemlinskiego „Psalm XXIII”, op. 14. Koncert transmitowany będzie na żywo na antenie belgijskiego radia Klara. W Polsce retransmisję „Stabat Mater” usłyszeć będzie można 20 marca, w Niedzielę Palmową, na antenie Programu 2 Polskiego Radia.

Z okazji obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski portal Culture.pl w wersji angielskiej i rosyjskiej przygotowuje serię publikacji przybliżających zagranicznym czytelnikom tematy związane z chrztem Polski w formie wywiadów z historykami oraz artykułów przekrojowych. W wersji polskiej Culture.pl będzie można znaleźć wyselekcjonowane informacje o skarbach polskiego dziedzictwa kulturowego, w tym artykuły o sztuce sakralnej i opisy najważniejszych budowli i dzieł.


mm (KAI/iam.pl) / Londyn

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite