Nasze projekty

Ukraina: 25 lat niepodległości

Wraz z całym narodem ukraińskim katolicy łacińscy świętują 25. rocznicę niepodległości swej Ojczyzny – napisał w liście z tej okazji metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki, przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Ukrainy.

Abp Mokrzycki zaznaczył, że „dzień 24 sierpnia 1991 zapoczątkował nową erę odrodzenia narodowego, wzrostu kulturowego i duchowego oraz wolności wyznania”. Jednocześnie wyraził ból z powodu zaciemniania „radości obchodów przez świadomość działań zbrojnych na wschodzie kraju, gdzie tysiące naszych ojców, braci i mężów z orężem w celu bronią niepodległości ojczyzny”.

Lwowski metropolita podkreślił, że wraz z odzyskaniem niepodległości na Ukrainę powróciła także możliwość swobodnego wyznawania wiary w Chrystusa. Przypomniał też, że w tym roku Kościół rzymskokatolicki w tym kraju obchodzi 25-letni jubileusz odnowienia swoich struktur, gdy po długich latach zniewolenia papież Jan Paweł II przywrócił 16 stycznia 1991 działalność archidiecezji lwowskiej oraz odrodził struktury diecezjalne w Żytomierzu i Kamieńcu Podolskim.

„Odtąd na naszej ziemi Kościół Chrystusowy niestrudzenie głosi Ewangelię, która daje zbawienie i prawdziwą wolność, ponieważ tylko Bóg – Stwórca człowieka, który obdarzył go darem wolnej woli, może uczynić go naprawdę wolnym i szczęśliwym” – zaznaczył abp Mokrzycki. Za Kompendium nauki społecznej Kościoła przypomniał, że to Duch Święty „przenika serca, uzdalniając je do tego, aby ożywiały myśli i zamiary miłości, sprawiedliwości, wolności i pokoju”.

Reklama
Reklama

„Dlatego wzywam wszystkich wiernych, aby z wielką ufnością powierzyli Bogu w modlitwie pragnienie pokoju, bezpieczeństwa i spokoju, jak również godnego życia w atmosferze dobrobytu, pojednania i zgody” – głosi list metropolity lwowskiego. Zachęca do zawierzenia całego kraju Panu Jezusowi, Najświętszej Maryi Pannie i patronowi Ukrainy – św. Michałowi Archaniołowi oraz do „wspólnych modlitw przede wszystkim za ofiary, ich rodziny i za wszystkich cierpiących”.

Dzień Niepodległości Ukrainy jest obchodzony 24 sierpnia. W tym dniu w 1991 Rada Najwyższa ówczesnej Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Sowieckiej ogłosiła wystąpienie z ZSRR oraz pełną niezależność i niepodległość kraju. Rzeczywiste międzynarodowe uznawanie tej decyzji rozpoczęło się 1 grudnia tegoż roku, gdy Polska jako pierwsze państwo oficjalnie uznała niepodległą Ukrainę.


kcz (KAI Lwów) / Lwów

Reklama
Reklama

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite