Nasze projekty

Trzęsienie ziemi w Indonezji: oddał życie żeby ocalić samolot

Ledwie 21-letni Anthonius Gunawan Agung, pełniący służbę kontrolera lotów na indonezyjskim lotnisku zdecydował się na pewną śmierć, aby bezpiecznie wyprowadzić samolot startujący w trakcie trzęsienia ziemi.

21-latek był pierwszą zidentyfikowaną ofiarą trzęsienia ziemi, które w piątek 28 września nawiedziło Indonezję.

Anthonius Gunawan Agung pełnił właśnie dyżur w wieży kontroli lotów lotniska Palu-Mutiara, gdy zaczęło się trzęsienie ziemi. Pracownicy wieży natychmiast zaczęli uciekać wiedząc, że ich wysoki budynek może się zawalić. Anthonius odmówił argumentując, że wyprowadzany przez niego samolot linii Batik Air dopiero rozpoczyna procedurę startu. Chciał, by udało mu się bezpiecznie odlecieć i ocalić przed katastrofą setki pasażerów. Pełnił więc służbę dalej. 

Wieża kontroli lotów rzeczywiście zaczęła się walić tuż po tym, jak samolot wyprowadzany przez Agunga oderwał się od ziemi. Bohaterski kontroler próbował się ratować skokiem z walącego się budynku, ale nie przeżył. 

Reklama
Reklama

Zamieszkiwane przez ponad 300 tys. ludzi miasto Palu na indonezyjskiej wyspie Celebes znajdowało się 80 km od epicentrum tego mierzonego na 7,5 st. w skali Rihtera trzęsienia ziemi. Obecnie liczbę ofiar tej tragedii szacuje się na 832 osoby, choć akcja ratownicza dopiero się rozpoczyna. Służby podkreślają, że liczba ta będzie rosnąć.

 

ad/Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite