Szef watykańskiej dyplomacji przestrzega przed kompromisami terytorialnymi kosztem Ukrainy

„Jako Kościół musimy działać na rzecz pokoju, a także podkreślać wymiar ekumeniczny. Co więcej, musimy oprzeć się pokusie zgodzenia się na kompromisy w kwestii integralności terytorialnej Ukrainy” – powiedział sekretarz ds. relacji Stolicy Apostolskiej z państwami, abp Paul Richard Gallagher.

fot. Episkopat News/flickr.com

Szef watykańskiej dyplomacji zabrał głos podczas kolokwium na temat migracji na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim i opowiedział o sytuacji w Kijowie.

Abp Gallagher przebywał na Ukrainie w dniach od 18-21 maja b.r. W swoim wystąpieniu na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim przestrzegł przed zapominaniem o dramacie Ukrainy i cierpieniach mieszkańców tego kraju zaatakowanego przez Rosję. Kiedy tam byłem odczułem, że istnieje oczekiwanie wobec Stolicy Apostolskiej, aby trwać w kontakcie z Ukrainą, aby podtrzymać z nią solidarność. Niektóre kraje są bardzo hojne, ale istnieje niebezpieczeństwo, że nastąpi znużenie, lecz nie wolno nam myśleć, że problem się rozwiąże sam – podkreślił szef watykańskiej dyplomacji.

„Musimy wykorzystać zasadę integralności terytorialnej – jako zasadę pokoju”

Jako Kościół musimy działać na rzecz pokoju, a także podkreślać wymiar ekumeniczny. Co więcej, musimy oprzeć się pokusie zgodzenia się na kompromisy w kwestii integralności terytorialnej Ukrainy. Wręcz przeciwnie musimy wykorzystać tę zasadę – zasadę integralności terytorialnej – jako zasadę pokoju. Mamy nadzieję, że wkrótce będziemy mogli rozpocząć negocjacje w sprawie pokojowej przyszłości – dodał sekretarz ds. relacji Stolicy Apostolskiej z państwami. Zapytany jednak o konkretne perspektywy zawieszenia broni, abp Gallagher rozłożył szeroko ręce, dodając, że jego „proroctwem” jest „zima, której nie zapomnimy”.

Reklama
Reklama

KAI, pa/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę